Podczas spotkania zaprezentowane zostały rozwiązania wypracowane w ramach projektu, które posłużą do zapewnienia usług na obszarach wiejskich z wykorzystaniem innowacji społecznych, ekonomicznych, organizacyjnych i cyfrowych oraz rozwój i wzmacnianie tradycyjnych atutów wsi za pomocą nowoczesnych technologii.
Początkowo pojęcie "Smart Villages" odnosiło się do programów pomocowych, głównie biednych państw afrykańskich. W pierwszej definicji tego pojęcia położono nacisk głównie na zagadnienia dostępu mieszkańców do nowoczesnych źródeł energii, bezpieczeństwa żywnościowego, podstawowej edukacji oraz opieki zdrowotnej. Ważnym momentem dla rozwoju koncepcji smart villages w Unii Europejskiej stało się ogłoszenie w 2016 r. deklaracji pt. "Lepsze życie na obszarach wiejskich" (czyli tzw. "deklaracji z Cork 2.0").
Dla koncepcji smart villages bardzo ważny jest lider lokalny (np. wójt, sołtys), który umie wysłuchać mieszkańców i uwzględnić ich głos w swoim działaniu. Mówiąc o smart-usługach, należy pamiętać, iż to nie tylko usługi publiczne i społeczne, które bazują na nowinkach technologicznych, ale także te niezbędne dla konkretnego obszaru. Koncepcja ma służyć rozwojowi i modernizacji obszarów wiejskich, które z kolei mają sprawić, aby przestrzeń na terenach wiejskich spełniała potrzeby mieszkańców oraz przyciągała nowych - potencjalnych mieszkańców i inwestorów.
Głównym organizatorem przedsięwzięcia był Samorząd Województwa Mazowieckiego. W konferencji brali udział przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego oraz Mazowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego - Park Spółdzielczy.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.