Obchodzimy dziś narodowe Święto Chrztu Polski, ustanowione przez Sejm, aby upamiętnić chrzest 966. Mieszko I został ochrzczony najprawdopodobniej w Wielką Sobotę 966 roku, przypadającą wówczas 14 kwietnia.
Obchodzimy 1057. rocznicę przyjęcia chrztu przez Polskę. Chrzest Polski to tradycyjna nazwa chrztu księcia Polan - Mieszka I, który zapoczątkował proces chrystianizacji Polski. Akt przyjęcia chrztu, datowany przez historyków na dzień 14 kwietnia 966 roku, uważa się za symboliczny początek państwa polskiego i kościoła katolickiego w naszym kraju.
Abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, mówiąc o przypadającej 14 kwietnia 1057. rocznicy chrztu Polski, podkreślił epokowe znaczenie tego wydarzenia. "Dzięki temu faktowi weszliśmy w cywilizację łacińską, w cywilizację europejską.
Abp Gądecki podkreślił, jak ważne jest, aby znaczenie chrztu Polski było przypominane zwłaszcza przez system edukacyjny. Wskazał też na potrzebę wdzięczności za dar chrztu i pielęgnowania wartości, które dzięki niemu otrzymała nasza Ojczyzna.
Zachęcamy do świętowania Chrztu Polski przez wywieszenie flagi - to nie tylko podkreśli wagę tego święta w naszej ojczyźnie, ale też w nie pozwoli zapomnieć o naszych chrześcijańskich korzeniach.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.