W dniu powołania Wojewoda Mazowiecki Tobiasz Bocheński spotkał się w siedzibie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie z I wicewojewodą Sylwestrem Dąbrowskim oraz II wicewojewodą Arturem Standowiczem. W trakcie spotkań omówił najważniejsze bieżące sprawy.
Nowym wojewodą łódzkim został Karol Młynarczyk. Z wykształcenia lekarz, który przez lata pracował w Pajęcznie.
Kim jest nowy wojewoda mazowiecki?
Tobiasz Bocheński się 15 grudnia 1987 roku w Łodzi. Jest doktorem nauk prawnych o specjalności doktryny polityczno-prawne. W roku 2019 obronił rozprawę pt. "Cato's Letters. Polityczno-prawny wymiar republikańsko-liberalnej syntezy". Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.
W grudniu 2015 roku został asystentem, a następnie doradcą wojewody łódzkiego Zbigniewa Raua. W lipcu 2017 powołany na stanowisko dyrektora Biura Wojewody w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim. 25 listopada 2019 premier Mateusz Morawiecki powierzył mu stanowisko wojewody łódzkiego. 18 kwietnia 2023 został wojewodą mazowieckim.
Nazwisko Tobiasza Bocheńskiego w ostatnich latach pojawiało się w głośnych, medialnych sprawach. Podczas pandemii, w sierpniu 2020 roku, jako wojewoda łódzki doprowadził do odwołania ze stanowiska kuratora oświaty w Łodzi Grzegorza Wierzchowskiego. Było to niedługo po występie Wierzchowskiego w mediach związanych z Tadeuszem Rydzykiem, gdzie ten mówił o "wirusie LGBT", a z jego wypowiedzi wynikało, że jest on "znacznie groźniejszy" niż trwająca ówcześnie pandemia. Sam Bocheński przyznał, iż wypowiedź nie miała nic wspólnego z odwołaniem i wystąpił z oświadczeniem, zgodnie z którym "podpisałby się" pod słowami Wierzchowskiego z mediów Rydzyka. Jako powód odwołania podał, że decyzja była wielokrotnie konsultowana i omawiana wcześniej z Ministrem Edukacji - podyktowana głęboką analizą sytuacji w łódzkiej oświacie.
Pod koniec 2021 roku, Bocheński złożył do rządu wniosek o "rozbiór" Kleszczowa, czyli tzw. polskiego Kuwejtu. Kleszczów do 2022 roku był najbogatszą gminą w Polsce, co było skutkiem posiadania na swoim terenie Elektrowni Bełchatów oraz Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów. Wniosek został podpisany przez premiera, przez co doszło do zmiany granic i teren elektrowni przypadł gminie Bełchatów. Skutkiem tego był drastyczny spadek dochodów w przeliczeniu na jednego mieszkańca, z 29,8 tys. zł do 17,6 tys. zł. Gmina Kleszczów nadal pozostała najbogatszą, jednak już nie ze znaczącą przewagą. Na skutek decyzji lokalny samorząd złożył wniosek w sprawie "rozbioru" gminy do Trybunału Konstytucyjnego, który ma rozpatrzyć jego praworządność.
Źródło zdjęć: KPRM/Krystian Maj
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.