Uroczystość prowadzili Urszula Równa oraz Remigiusz Danelczyk. Na scenie pojawił się inny zespół ludowy "Kurpianka" z Kadzidła, Laura Kłos i Michał Lewandowski, czyli laureaci Gminnego Festiwalu Piosenki Ludowej w Dudach, a także związani z obecnymi lub byłymi członkami zespołu - Hubert Zadroga oraz Jadwiga Danelczyk. "BezWianka" przedstawił, nie tylko jak to ma w zwyczaju, pieśni i tańce Kurpi Białych, ale także szeroko pojęty folklor Mazowsza - suitę łowicką "Zieluno stecka do łogródecka" czy miejski folklor starej Warszawy "Stare podwórze", a członkowie grupy przy okazji tych wykonań zaprezentowali się w strojach innych niż zwykle.
Żadnego jubileuszu nie mogłoby być bez podziękowań, posumowań i wspomnień. - Szanowni Państwo! Ta ciężka praca, te późne godziny prób, ćwiczeń, tyle godzin poświęconych po to, żeby móc się państwu zaprezentować. Bo my robimy to dla naszej kochanej publiczności - mówiła Bożena Jakubczyk, instruktorka tańca, promotorką kultury ludowej, a przede wszystkim założycielka "BezWianka".
Zgromadzeni na sali mogli zobaczyć prezentację, na której ukazano jak to było przez te 20 lat, a także obejrzeć nagranie z albańskiej telewizji, gdzie ostrowski zespół wystąpił gościnnie na Festiwalu Folkloru Krajów Bałkańskich w Tiranie.
Bożena Jakubczyk podziękowała również burmistrzowi Ostrowi Jerzemu Bauerowi, staroście Zbigniewowi Chrupkowi, dyrektorkom Miejskiego Domu Kultury - obecnej Marcie Molskiej oraz byłej, śp. Bożennie Rostkowskiej, a także gościom, którzy porwali publiczność, zespołowi "Kurpianka".
- W imieniu samorządu deklaruję, że to wsparcie będzie większe, a żeby nie brzmiało to gołosłownie, chcę powiedzieć, że na marcowej sesji - bez cienia sprzeciwu - radni przegłosowali pierwszą transzę 30 tys. zł wsparcia przez budżet domu kultury dla zespołu. Bardzo państwu dziękuję. Jesteśmy wam wdzięczni i szanujemy państwa obecność, wysiłek i zaangażowanie. Wszystkiego najlepszego! - dodał na koniec burmistrz, ku uciesze zespołu.
Za datę założenia Zespołu Pieśni i Tańca "BezWianka" należy uznać 3 kwietnia 2003, kiedy to odbyło się pierwsze spotkanie. Nazwę zaproponowali członkowie zespołu, którzy śmiali się, że co to za zespół ludowy, skoro kobiety są bez wianka. Od początku prowadzony jest przez Bożenę Jakubczyk, która jest jedną z oryginalnych członkiń - oprócz niej, od początku istnienia grupy należą Krzysztof Jakubczyk oraz państwo Antoniakowie. Przez 20 lat w zespole występowało około 80 osób.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.