Tego dnia odbywa się uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. W jej ramach odbywa się msza o godz. 9:00 i uroczysta Suma Odpustowa o godz. 12:00 z nabożeństwem majowym, aktem oddania się Najświętszej Maryi Pannie i procesją. Kazanie wygłosi ks. Tomasz Kostecki - prefekt młodzieży szkół średnich w Siedlcach.
Kult Matki Bożej w parafii Osuchowa jest ściśle związane z objawieniami, które miały miejsce w życiu mieszkańców tej wioski. Na początku XX wieku niezwykłe objawienia zainspirowały zbudowanie kapliczki i namalowanie wizerunku Matki Bożej Osuchowskiej. Początek objawień Matki Najświętszej w Nowej Osuchowej związany jest z datą 2 czerwca 1910 roku.
W sierpniu 1947 roku mieszkańcy Osuchowej wystąpili do księdza biskupa Tadeusza Zakrzewskiego z Płocka z prośbą o utworzenie parafii. W październiku 1952 roku Osuchowa powitała swego pierwszego duszpasterza Księdza Władysława Delugę,
W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, przeniesiono wizerunek Matki Bożej do kościoła. Obraz umieszczono początkowo w bocznym ołtarzu. W kapliczce objawień w lesie na miejsce cudownego wizerunku zawieszono mały obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Pół roku później, 3 maja 1959 roku, Uroczystość Najświętszej Marii Panny Królowej Polski cudowny obraz Matki Bożej Osuchowskiej odbył uroczystą procesję po drogach parafii, po czym został umieszczony w głównym ołtarzu kościoła.
Prymas Polski, Ksiądz Kardynał Stefan Wyszyński, nadał dekretem z 20 czerwca 1962 roku dwom świętom: Uroczystości Najświętszej Marii Panny Królowej Polski obchodzonej 3 maja oraz uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła obchodzonej z licznym udziałem pielgrzymów już od 1926 roku.
W latach 80-tych XX wieku zrodziły się w Osuchowej dwie nowe formy duszpasterstwa i kultu Matki Bożej Osuchowskiej. Pierwsza z nich to ruch pielgrzymkowy związany z uroczystością Najświętszej Marii Panny Królowej Polski (3 maja). Druga to Dekanalny Zjazd Kółek Różańcowych zorganizowany po raz pierwszy w październiku w 1989 roku.
Świątynia w Osuchowej otrzymała tytuł Sanktuarium Maryjnego, zaś sam obraz Matki Bożej Osuchowskiej publicznie uznano jako "słynący łaskami". Tym samym Osuchowa znalazła się w spisie sanktuariów diecezji łomżyńskiej.
Źródło zdjęć: Parafia Chrystusa Dobrego Pasterza
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.