Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku w Ołońcu w Rosji, dokąd władze carskie zesłały jego rodzinę za udział w powstaniu styczniowym. Zapisał się w historii XX wieku jako "ochotnik do Auschwitz", który organizował ruch oporu w obozie śmierci i wysyłał raporty o ludobójstwie dokonanym w obozie. Walczył przeciwko obu reżimom totalitarnym, po II wojnie światowej działał na rzecz niepodległej Polski.
Organizatorzy przygotowali bogaty program zarówno dla sympatyków sportu jak i historii związanej z miastem i rotmistrzem Pileckim. Otwarcia imprezy dokonał Jerzy Bauer burmistrz miasta Ostrów Mazowiecka i Karolina Kolbuszewska dyrektor muzeum.
Honorowym gościem wydarzenia był Andrzej Pilecki, syn Witolda Pileckiego. Wydarzenie rozpoczęło się 13 maja 2023 roku o godz. 11:00 w Ogródku Jordanowskim, gdzie rozpoczął się turniej piłki nożnej oraz konkurs na strażackim torze przeszkód przygotowany przez Powiatową Straż Pożarną w Ostrowi Mazowieckiej. Uczestnicy w różnych kategoriach wiekowych z wielkim zapałem przystąpili do rywalizacji.
Ułański Skate Jam rozpoczął się o godz. 14:00 na skateparku w Ogródku Jordanowskim. Wydarzenie skierowane do miłośników sportów ekstremalnych, którzy do perfekcji opanowali jazdę na rolkach, hulajnogach i BMX-ach. Pokazów umiejętności ułańskich, dioramy historycznej pułku ułanów przyciągnął wielu widzów. Chętnie też oglądano broń przedwojenną, CKM do zestrzelenia nisko lecących celów powietrznych, na podstawie przeciwlotniczej, dwa RKM-y i karabiny MOSIM. Natomiast kuchnia polowa z pyszna grochówką była oblegana przez uczestników wydarzenia.
Dla najmłodszych też przygotowano wiele atrakcji. Rodziny z dziećmi miały okazję wziąć udział w grach ogrodowych. Szczudlarze i żonglerzy w pięknych, eleganckich kostiumach dali popis swoich umiejętności, wprawiając gości w doskonały nastrój. Artyści nie tylko zachwycali ale także dodali lekki, humorystyczny akcent do całego wydarzenia.
W muzeum przez cały czas trwał pokaz filmów VR i można było zwiedzać je z przewodnikiem. O 21:00 rozpoczął się pokaz tańca ognia i ognisko z muzyką oraz kiełbaskami. Przyszła też pora na nocne zwiedzanie muzeum, które trwało do 1 w nocy. W międzyczasie można było posłuchać koncertu muzyki XX-lecia międzywojennego w wykonaniu lokalnego zespół C'mon.
To był wyjątkowo ciekawy dzień, już czekamy na to co będzie za rok.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.