Prace na S8 obejmują 3 km drogi, w obrębie obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej. Przewidziano nowy węzeł Podborze, który przejmie nazwę Ostrów Mazowiecka Północ. Przebudowa "ósemki" to także dwie nowe, nadliczbowe łącznice, węzeł Komorowo (skrzyżowanie z DW677 Ostrów Mazowiecka-Łomża) oraz budowa dwóch Miejsc Obsługi Podróżnych (Sulęcin Wschód i Sulęcin Zachód).
Prace idą zgodnie z planem
- Roboty idą pełną parą. W tej chwili zaawansowanie rzeczowe prac to jest koło 70%. Mostowe 78%, trochę mniej drogowych 67%. Wszystkie znaki na ziemi i niebie wskazują na to, że cały odcinek od węzła Ostrów Mazowiecka Północ do węzła Śniadowo zostanie oddany do ruchu w połowie października bieżącego roku - przekazał rzecznik białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Rafał Malinowski.
Pozostałe 30% prac to głównie prace nawierzchniowe i roboty wykończeniowe na obiektach mostowych. Chodzi m.in. o oznakowanie poziome i pionowe, wykańczanie terenów przyległych czy zamontowanie barier bezpieczeństwa i urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Inwestycja przebiega dynamicznie. Już od pierwszego dnia uzyskania pozwolenia na budowę, wykonawca zaangażował znaczne siły ludzkie i sprzętowe. Na placu budowy pracuje prawie 500 pracowników i blisko 300 jednostek sprzętowych. Wszystko ma związek z krótkim terminem, który wynosi 16 miesięcy.
Czy wystąpią problemy?
Największym problemem jest słaba dostępność kruszyw, ze względu na prowadzone prace na liniach kolejowych. Głównie chodzi o linię relacji Białystok-Warszawa oraz linie kolejowe, które dochodzą bezpośrednio do budowy, czyli np. Łapy-Śniadowo.
Szczególnie prowadzone prace w Śniadowie mogą przysporzyć problemów, bo oprócz podstawowej bocznicy w Ostrowi Mazowieckiej, uruchomiona została dodatkowo bocznica w Śniadowie, ze względu na duży zakres robót powierzchniowych. Bocznice służą do przeładunku towarów budowlanych przywożonych pociągami. Z tego względu prace na kolei w Śniadowie mogą utrudnić budowę dróg ekspresowych.
Zmiany w mieście
We wtorek, 30 maja 2023, doszło do zmiany ruchu w Ostrowi Mazowieckiej, na ul. Lubiejewskiej. Przy wiadukcie wprowadzono ruch wahadłowy. Ma to związek z budową nowego zjazdu, który połączy się z węzłem Ostrów Mazowiecka Północ. Na zjeździe pozostanie sygnalizacja, której obecnie się już nie stosuje. Wjazd do Ostrowi będzie możliwy z wiaduktu na ul. Różańskiej i z nowego węzła Ostrów Mazowiecka Północ.
Z dobrych informacji należy podkreślić, że po chwilowym otwarciu, już oficjalnie zostanie otworzona ul. Zambrowska. Dodatkowo cały czas będą trwały prace nad drogami dojazdowymi dla mieszkańców okolicznych miejscowości.
Wykonawcą odpowiedzialnym za projekt i budowę jest Polaqua, a nadzór nad inwestycją prowadzi MGGP.
Co dalej?
Budowany w powiecie ostrowskim odcinek drogi ekspresowej nr 61, czyli Via Baltici, to jeden z ostatnich. Cały polski ciąg drogi ma mieć ok. 310 km. Będzie rozpoczynać się w Ostrowi Mazowieckiej, gdzie będzie łączyć się z drogą ekspresową nr 8 i drogami niższej kategorii, a kończyć na granicy z Litwą, w miejscowości Budzisko.
Kolejnymi etapami, które zostaną oddane przed "naszym", będą odcinki od węzła Łomża Zachód do węzła Łomża Południe, który zostanie oddany w czerwcu, i od węzła Ełk Południe do węzła Wysokie, który ma zostać oddany w lipcu. Ostatnim oddanym odcinkiem ma być Łomża Zachód-Kolno. W jego ramach powstanie 16 obiektów inżynieryjnych, w tym 1200-metrowy most nad Narwią. Prace nad nim jeszcze się nie rozpoczęły, a mają zakończyć się w roku 2025.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.