W czasie pikniku młodzież mogła zapoznać z wieloma aspektami ekologii. W bogatym programie odbyło się m.in.:
1. Spotkanie z pracownikiem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sp. z o. o. z siedzibą w Zambrowie, który opowiedział zgromadzonym, co dzieje się z wyrzuconymi odpadami. Ponadto omówiono zasady prawidłowej segregacji oraz zasady recyklingu i korzyści z niego płynące.
2. Ekologiczna Olimpiada - zabawy na świeżym powietrzu z wykorzystaniem materiałów wtórnych, m.in.: segregowanie śmieci do właściwych pojemników, strącanie wieży z pustych puszek, budowanie wieży z pudełek kartonowych, rzut do celu korkiem, bieg w worku, pokonanie tunelu z kartonów.
3. Akcja "Identyfikacja" - znakowanie przez policję "engrawerem" przyprowadzonych przez dzieci rowerów - promocja jazdy rowerem jako wygodnym, tanim i ekologicznym środkiem transportu.
4. Akcja "Wymień odpady na nasiona roślin miododajnych przyciągających pszczoły" - Każdy uczeń, który w dniu pikniku przyniósł nakrętki z tworzywa sztucznego bądź puszki aluminiowe mógł wymienić je na nagrodę - torebkę nasion, które będzie mógł wysiać w swoim ogródku lub na łące.
5. Warsztaty sokolnicze - przedstawienie życia i zasad ochrony ptaków drapieżnych, poznanie ptaków drapieżnych żyjących w naszym regionie, rozmowa na temat biologicznej eliminacji szkodników roślin i zwierząt, korzyści płynących z występowania w ekosystemie ptaków drapieżnych oraz ochronie gatunków zagrożonych.
6. Stoisko w ramach programu "Czyste powietrze" obsługiwane przez pracownika Urzędu Gminy w Andrzejewie. Prowadzący stoisko przekazywał będzie informacje o potrzebie termomodernizacji budynków wraz z wymianą źródła ciepła oraz o możliwości skorzystania z pomocy w złożeniu wniosku o dofinansowanie.
7. Warsztaty kulinarne "Ekologiczne i zdrowe przekąski i koktajle" - uczestnicy pikniku pod okiem profesjonalnej kucharki, dietetyczki oraz uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Lubiejewie przygotowywali i spożywali owocowo-warzywne koktajle i przekąski. Poznano też tajniki serwowania tego typu potraw oraz elementy carvingu.
8. Warsztaty tworzenia domowych ekologicznych środków czystości oraz ekokosmetyków bezpiecznych dla środowiska w oparciu o własne przepisy i łatwo dostępne składniki, z wykorzystaniem własnych materiałów.
9. Animacje - zabawy dla dzieci prowadzone przez animatorów, m.in.: zabawy z chustą animacyjną i piłeczkami, przeciąganie liny, tańce, warsztaty plastyczne, pokaz baniek mydlanych.
10. Poczęstunek dla wszystkich uczestników pikniku (ciepły posiłek, napoje oraz owoce).
Swoje stoisko wystawiła też zaproszona na wydarzenie szkoła - Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Lubiejewie. Zadaniem uczniów ZS CKR było pokazanie dzieciom i ich rodzicom, jak można przygotować ciekawe, a do tego zdrowe, koktajle warzywno-owocowe. Lubiejewo jak zwykle nie zawiodło. Nie trzeba dodawać, że było to jedno z najbardziej obleganych stoisk.
Wydarzenie mogło się odbyć dzięki dotacji uzyskanej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.