By upamiętnić ich starania, w 50. rocznicę styczniowego zrywu padło hasło wzniesienia pomnika na zbiorowym grobie powstańców pod Nagoszewem. Fundusze udało się ostatecznie zebrać po 4 latach. Następnie oficjalne zezwolenie od władz niemieckich na posadowienie pomnika i zorganizowanie uroczystości, otrzymał Ludwik Mieczkowski. Dzięki temu w roku 1917, na miejscu pochówku powstańców umieszczono pomnik, do którego kamienne elementy monumentu zamówiono w Krakowie. Do tej pory nie jest jasne kto był autorem projektu i w jakim zakładzie go wykonano.
Tegoroczna uroczystość rozpoczęła się pod pomnikiem ku czci powstańców od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy. Następnie uczestnicy przenieśli się na teren Szkoły Podstawowej im. Powstańców 1863 Roku w Nagoszewie, gdzie odbyła się uroczysta msza polowa oraz rekonstrukcja bitwy czerwcowej z 1863, w której brało udział 80 osób: 40 członków Grupy Historyczno-Edukacyjnej "Szare Szeregi", liczący 11 osób oddział Grupy Rekonstrukcyjno-Historycznej "Kresy" z Białegostoku, 6 ułanów z 201. Ochotniczego Pułku Szwoleżerów z Radzymina i uczniowie kl. IV-VIII ze szkoły w Nagoszewie.
Oficjalna uroczystość upamiętnienia 160. rocznicy bitwy pod Nagoszewem, odbyła się 4 czerwca 2023. Organizatorami wydarzenia były: Urząd Gminy Ostrów Mazowiecka i 22. Wojskowy Ośrodek Kartograficzny w Komorowie, we współpracy z samorządem województwa mazowieckiego, stowarzyszeniem Nasza Szansa, Nadleśnictwem Ostrów Mazowiecka, Gminną Biblioteką Publiczną w Ostrowi Mazowieckiej z siedzibą w Nagoszewie oraz Publiczną Szkołą Podstawową im. Powstańców 1863 Roku w Nagoszewie.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.