Wzdłuż granic pasa drogowego dróg krajowych ustawione są betonowe słupki, w kolorze żółtym, z napisem "Pas drogowy". Słupki te stabilizowane są na grupach będących własnością Skarbu Państwa w trwałym zarządzie GDDKiA. Wyznaczają one granice pasa drogowego, w właścicielom nieruchomości sąsiednich wskazują granice użytkowania swojej nieruchomości.
W związku z powyższym przypominamy:
1. Umieszczone na gruncie znaki graniczne i urządzenia zabezpieczające te znaki, podlegają ochronie prawnej
2. Słupek betonowy z napisem ,,Pas drogowy" podlega ochronie własności.
3. Zaoranie lub zwężenie w inny sposób pasa drogowego stanowi wykroczenie i zagrożone jest karą grzywny do 1000 zł lub karą nagany.
4. W przypadku gdy droga lub pobocze trwale zniszczone lub uszkodzone,) sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
5. Apelujemy o zaprzestanie zajmowania pasa drogowego w sposób nieuprawniony.
Zajęcie pasa drogowego na cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg (np. pracami polowymi), wymaga każdorazowego wystąpienia do GDDKiA Oddziału w Warszawie o odpowiednie zezwolenie wydane w trybie decyzji administracyjnej lub zawarcie umowy. Za zajęcie pasa drogowego może być pobierana opłata.
Za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia zarządca drogi lub bez zawarcia umowy, zarządca drogi jest zobowiązany do wszczęcia postępowania i wymierzenia kary. Podstawą ustalenia kary jest dziesięciokrotność opłaty za zajęcie pasa drogowego.
Wobec powyższego, GDDKiA zastrzega sobie możliwość dochodzenia konsekwencji prawnych od osób, które zniszczą lub uczynią niewidocznym ww. znaki
graniczne oraz zajmą pas drogowy bez wymagającego zezwolenia zarządcy drogi.
Zdjęcie poglądowe
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.