Delegacje powiatowo-miejskie uczciły pamięć Jadwigi Długoborskiej (zdjęcia)

Dodano: 29 czerwca 2023 15:51, Autor: UM Ostrów Mazowiecka, red. Elżbieta Krajewska

Jadwiga Długoborska udzieliła schronienia 10 osobom z żydowskich rodzin. Za ten czyn została zamordowana 29 czerwca 1944 roku, w lesie pod Ostrowią Mazowiecką.

79 lat temu, 29 czerwca 1944, w lesie pod Ostrowią Mazowiecką Niemcy rozstrzelali Jadwigę Długoborską, upamiętnioną 75 lat później w ramach programu "Zawołani Po Imieniu".

Delegacje powiatowo-miejskie uczciły pamięć Jadwigi Długoborskiej składając kwiaty na jej grobie, który znajduje się na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Lubiejewskiej.

Z ramienia miasta Ostrów Mazowiecka kwiaty złożyła dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Integracji Społecznej, Dorota Ambroziak. Kwiaty w imieniu Instytutu Pileckiego złożyło Muzeum Dom Rodziny Pileckich, a z powiatu starosta Zbigniew Chrupek i sekretarz powiatu Ewa Suchcicka.
REKLAMA


W pierwszych miesiącach okupacji Niemcy rozpoczęli prześladowania żydowskich mieszkańców miasta. Już 11 listopada 1939 przeprowadzili w Ostrowi pierwszą masową eksterminację ludności żydowskiej. Tego dnia Jadwiga Długoborska udzieliła schronienia 10 osobom z żydowskich rodzin Renkant, Ryczke, Lewartowicz i Szumowicz. Dzięki jej pomocy mogli przedostać się za przebiegającą dwa kilometry dalej granicę z ZSRR i uniknąć losu rozstrzelanych wtedy przez Niemców 500 ostrowskich Żydów. Sama odmówiła podpisania tzw. "volkslisty", podobnie jak cała jej rodzina.

W pensjonacie dwa pokoje zostały zamaskowane i to właśnie w nich Długoborska ukrywała potrzebujących. Nie oddzielała pomocy Żydom od działania w podziemiu. W lokalu spotykali się także oficerowie AK z miejscowego oddziału "Opocznik". Mimo że codziennie Niemcy sprawdzali księgę meldunkową pensjonatu, tajemnicę swojej działalności udało jej się utrzymać niemal do końca okupacji.

Jadwiga Długoborska została aresztowana w nocy z 23 na 24 czerwca 1944 r. Od 28 czerwca była przesłuchiwana i torturowana w siedzibie gestapo przez polskojęzycznego Niemca - Antona Birkenfelda ps. "Cyk". Została zamordowana 29 czerwca 1944 strzałem w tył głowy, w lasach okalających Guty-Bujno. Po wycofaniu się Niemców z Ostrowi 27 sierpnia 1944, Wanda Wujcik w dwa tygodnie później odnalazła ciało zamordowanej siostry.


Zobacz również

Rok szkolny podsumowany. Również ten sportowy (zdjęcia)

28 czerwca 2023, Starostwo Powiatowe Ostrów Mazowiecka, red. Kacper Jaworowski

Ostrowska "dwójka" była miejscem podsumowania Ogólnopolskiego Współzawodnictwa Dzieci i Młodzieży Szkolnej w powiecie ostrowskim, czyli sportowego roku szkolnego 2022/2023.

Wycieczki partnerów programu polsko-litewskiego na obszarze LGD Zielone Sioło (zdjęcia)

28 czerwca 2023, LGD Zielone Sioło, red. Elżbieta Krajewska

Wizyty uczestników na terenie gmin Andrzejewo, Wąsewo i Małkinia Górna.

Odbyły się pierwsze "Ostrowskie Spotkania z Kardiologią" (zdjęcia)

27 czerwca 2023, Elżbieta Krajewska

Wiodący temat konferencji brzmiał "Ostre zespoły wieńcowe".

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Miód Malina Catering Dietetyczny

07-300 Ostrów Mazowiecka

Patio

ul. Lubiejewska 126
07-300 Ostrów Mazowiecka

NAJLEPSZE PRODUKTY I PORADY

Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży

ul. Studencka 19
18-400 Łomża

Czołowe lokaty w ogólnopolskich rankingach szkół wyższych!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]