"Równania Kulturalne" w Lubiejewie
Dodano: 7 listopada 2006 08:08,
Autor: A. Sobotka, B. Książek, A. Modzelewska
Od maja 2006 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Starym Lubiejewie rozpoczęła się realizacja projektu pt. „Równania Kulturalne”, na który pozyskaliśmy fundusze z Samorządu Województwa Mazowieckiego. Pozyskane środki przeznaczyliśmy na wyjazdy na spektakle teatralne, do odbioru których wcześniej przygotowujemy młodzież. W projekt zaangażowani są nauczyciele poloniści, którzy dokonali naboru młodzieży do powstającego w szkole Kółka Teatralnego. Spektakle teatralne dobieramy w taki sposób, aby zapoznać uczniów z różnymi formami teatralnymi. Do tej pory młodzież nasza trzykrotnie wyjeżdżała do różnych teatrów Warszawskich. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia:
tragedii- „Odyseja” Homera w Teatrze Polskim. W eposach Homerowskich są postacie o wyraźnie zarysowanych cechach; zarówno ludzie jak i bogowie mają słabe i mocne strony; konflikty rozładowują się w walce. Dla uczniów, którzy zastanawiają się dlaczego akurat wybrany został Homer- odpowiadamy: świat Odyseusza jest mało znany i przez to podatny na wprowadzanie własnych myśli i wyobrażeń (szczególnie ludzi młodych). Poematy Homera opisują nie tylko kondycję społeczną człowieka sprzed trzydziestu wieków, ale także kondycję ludzką jako taką.
komedii – „Kolacja dla głupca” Francisa Vebera w Teatrze Ateneum, której scenariusz w 1999 r. otrzymał Oskara. Teatralna premiera odbyła się w Paryżu, i stała się hitem sezonu. Krytycy wysoko ocenili humor, umiejętność łączenia przeciwieństw, świetne żarty i doskonały rytm sztuki.
musicalu – „Metro” w Teatrze Studio Buffo. - to opowieść o marzeniach i rozczarowaniach, o pasji i zdradzie, o młodzieńczych ideałach i władzy pieniądza, a przede wszystkim to historia romantycznej miłości. Grupa młodych wykonawców opowiada o swoich marzeniach. Widzimy, więc na scenie pasję i entuzjazm, taniec i śpiew jakiego nie znał polski teatr. Jest tam miłość, szaleństwo i młodość. I to wszystko sprawia, że granica między teatrem a rzeczywistością staje się płynna.
Omawiając obejrzane spektakle młodzież była bardzo zadowolona z wyjazdów, dla wielu to pierwszy kontakt z teatrem. Większość wyrażała chęć korzystania w przyszłości z takiej formy obcowania z kulturą. Przed nami jeszcze dwa wyjazdy, mamy nadzieję, że wahający się uczestnicy staną się również aktywnymi uczestnikami kultury.
Grupa młodzieży przed wyjazdem (fot. A. Karwowski)
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.