Już od kilku lat inspektorzy sanepidu wysyłają pisma edukacyjne do spółdzielni, ale także udostępniają je za pomocą mediów i portali społecznościowych informujące o tym, jakie zagrożenia niosą dzikie gołębie.
Gołębie przenoszą choroby zakaźne i pasożytnicze, a ich odchody wpływają szkodliwie na elewacje budynków i lakiery pojazdów.
Obecność gołębi miejskich w otoczeniu człowieka wiąże się z wysokim ryzykiem wystąpienia licznych chorób odzwierzęcych: campylobacteriozy, gruźlicy ptasiej i ornitozy.
Innym zagrożeniem związanym z gołębiami są robaczyce - czyli choroby wywołane przez tasiemce, nicienie i glisty - są to pasożyty znajdujące się w przewodzie pokarmowym tych ptaków, ich jaja wydalane są w dużych ilościach wraz z odchodami.
Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny przypomina więc o niebezpieczeństwach, konieczności stosowania zabezpieczeń ograniczających dostęp gołębi oraz regularnym sprzątaniu pozostałości (piór, puchu, resztek gniazd, odchodów, skorupek itp.) po gołębiach.
Źródło zdjęcia: PSSE Ostrów Mazowiecka
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.