Do czego można wykorzystać agrowłókninę?

Dodano: 26 lipca 2023 12:31, Autor: Materiał partnera, artykuł sponsorowany

Agrowłóknina to syntetyczny materiał, który znajduje szerokie zastosowanie w ogrodnictwie i rolnictwie - zarówno tym domowym, jak i przemysłowym. Sprawdza się jako ochrona lub dodatek do uprawy. Wspiera prawidłowy rozwój roślin, a także zabezpiecza przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Do czego można wykorzystać agrowłókninę i na co zwrócić uwagę?
Agrowłóknina: zastosowanie
Agrowłóknina biała ogrodowa spełnia przede wszystkim funkcję okrywową. Ma to szczególne znaczenie jesienią, zimą oraz wczesną wiosną, kiedy rośliny są najbardziej narażone na działanie niskich temperatur oraz niesprzyjających warunków pogodowych. Jednocześnie materiał jest na tyle przewiewny, żeby nie utrudniać wzrostu oraz kwitnienia czy owocowania. Można wyłożyć ją na grządkach, ale także okryć krzewy, rośliny kwitnące oraz młode drzewa. Agrowłóknina czarna lub brązowa świetnie sprawdza się do hamowania rozwoju chwastów. Wówczas rośliny przebijają się przez specjalnie przygotowane otwory. Konkretne zastosowanie wymaga wykorzystania agrowłókniny o różnej grubości. Rodzajów jest mnóstwo, dlatego zawsze warto zapoznać się z informacjami producenta dotyczącymi możliwego zastosowania konkretnego materiału.

Czym różni się agrotkanina od agrowłókniny?
Agrowłóknina posiada duże szersze zastosowanie niż agrotkanina. Można z jej pomocą okrywać rośliny oraz wykorzystać ją do sadzenia. W przypadku agrowłókniny materiał nie sprawdzi się do zabezpieczana elementów ogrodu przed działaniem warunków atmosferycznych. Zdecydowanie lepiej jest wykorzystać ją do ściółkowania roślin.
REKLAMA


Agrowłóknina a geowłóknina
Geowłóknina również ma zupełnie inne zastosowanie. Wykorzystuje się ją przede wszystkim do stabilizacji drobnych, kruchych elementów oraz separacji poszczególnych warstw kruszywa. Sprawdza się przede wszystkim w pracach budowlanych oraz w przypadku tworzenia architektury ogrodu.

Kiedy zakładać agrowłókninę?
W przypadku, kiedy agrowłóknina ma mieć charakter ochronny i okrywowy, należy zastosować ją przed wystąpieniem pierwszych przymrozków. Grządki czy ogród kwiatowy należy lekko przykryć, a następnie zabezpieczyć materiał kołkami, aby nie przesuwał się pod wpływem wiatru. W przypadku dużych roślin, krzewów, drzew czy iglaków należy otulić je od góry włókniną, a następnie związać lekko na spodzie. Czasem warto także zabezpieczyć podłoże. Agrowłóknina czasem sprawdza się także do ochrony roślin przed szkodnikami ogrodowymi (takimi jak norki, ślimaki czy ptaki) oraz najczęściej występującymi chorobami - szczególnie, kiedy są bardzo młode i łatwo je zniszczyć czy nawet wyrwać.

Czy agrowłókninę można kłaść na chwasty?
Agrowłóknina chroni podłoże przed rozwojem chwastów, ale nie należy jej nakładać, jeśli już dookoła kwiatów czy warzyw urosną niechciane rośliny. Najpierw należy dokładnie pozbyć się chwastów, aby móc bezpiecznie rozłożyć tkaninę i nie obawiać się rozwoju niechcianych roślin. Do ściółkowania oraz ochrony przed chwastami warto wybrać włókninę o grubości minimum 50 g/mkw(szczególnie polecana jest gramatura 80 lub 100g/mkw), ponieważ jednocześnie pomaga ona zachować odpowiednie nawilżenie podłoża oraz cyrkulację powietrza.

Źródło zdjęcia: ads4Media

Zobacz również

Zadbaj o swojego pupila. Bezpłatna sterylizacja w gminie Andrzejewo

25 lipca 2023, UG Andrzejewo, red. Kacper Jaworowski

Gmina Andrzejewo pozyskała dofinansowanie w kwocie 20.000 zł ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego na realizację zadania pn. "Zapobieganie bezdomności zwierząt w gminie Andrzejewo".

Koci fan wspinaczki przysporzył strażakom problemów

25 lipca 2023, OSP Andrzejewo, red. Kacper Jaworowski

Akcja ratunkowa strażaków z Andrzejewa. Przyjechali na ratunek zwierzęciu, jednak te weszło tak wysoko, że potrzeba było specjalnych narzędzi.

Prowadzisz organizację pozarządową? Skorzystaj z bezpłatnej porady

25 lipca 2023, Podlaskie Centrum NGO, red. Kacper Jaworowski

Twoja organizacja pozarządowa potrzebuje porady prawnej? Potrzebujesz konsultacji wniosku? Zastanawiasz się, jak rozliczyć projekt? Zgłoś się po bezpłatną poradę do Podlaskiego Centrum NGO! Przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz osoby, które chcą je założyć, mogą otrzymać poradę w sprawach projektowych, prawnych i finansowych.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Restauracja Tandem

ul. Henryka Trębickego 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

U nas wyjątkowa jest nie tylko pizza!

SALON FIRMOWY FABRYKI MEBLI FORTE S.A.

ul. Biała 1
07-300 Ostrów Mazowiecka

Mocna strona Twojego mieszkania

Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku

Al. Kilińskiego 12
09-402 Płock

Dajemy więcej! Otwórz drzwi do swojej kariery!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]