Agrowłóknina biała ogrodowa spełnia przede wszystkim funkcję okrywową. Ma to szczególne znaczenie jesienią, zimą oraz wczesną wiosną, kiedy rośliny są najbardziej narażone na działanie niskich temperatur oraz niesprzyjających warunków pogodowych. Jednocześnie materiał jest na tyle przewiewny, żeby nie utrudniać wzrostu oraz kwitnienia czy owocowania. Można wyłożyć ją na grządkach, ale także okryć krzewy, rośliny kwitnące oraz młode drzewa. Agrowłóknina czarna lub brązowa świetnie sprawdza się do hamowania rozwoju chwastów. Wówczas rośliny przebijają się przez specjalnie przygotowane otwory. Konkretne zastosowanie wymaga wykorzystania agrowłókniny o różnej grubości. Rodzajów jest mnóstwo, dlatego zawsze warto zapoznać się z informacjami producenta dotyczącymi możliwego zastosowania konkretnego materiału.
Czym różni się agrotkanina od agrowłókniny?
Agrowłóknina posiada duże szersze zastosowanie niż agrotkanina. Można z jej pomocą okrywać rośliny oraz wykorzystać ją do sadzenia. W przypadku agrowłókniny materiał nie sprawdzi się do zabezpieczana elementów ogrodu przed działaniem warunków atmosferycznych. Zdecydowanie lepiej jest wykorzystać ją do ściółkowania roślin.
Agrowłóknina a geowłóknina
Geowłóknina również ma zupełnie inne zastosowanie. Wykorzystuje się ją przede wszystkim do stabilizacji drobnych, kruchych elementów oraz separacji poszczególnych warstw kruszywa. Sprawdza się przede wszystkim w pracach budowlanych oraz w przypadku tworzenia architektury ogrodu.
Kiedy zakładać agrowłókninę?
W przypadku, kiedy agrowłóknina ma mieć charakter ochronny i okrywowy, należy zastosować ją przed wystąpieniem pierwszych przymrozków. Grządki czy ogród kwiatowy należy lekko przykryć, a następnie zabezpieczyć materiał kołkami, aby nie przesuwał się pod wpływem wiatru. W przypadku dużych roślin, krzewów, drzew czy iglaków należy otulić je od góry włókniną, a następnie związać lekko na spodzie. Czasem warto także zabezpieczyć podłoże. Agrowłóknina czasem sprawdza się także do ochrony roślin przed szkodnikami ogrodowymi (takimi jak norki, ślimaki czy ptaki) oraz najczęściej występującymi chorobami - szczególnie, kiedy są bardzo młode i łatwo je zniszczyć czy nawet wyrwać.
Czy agrowłókninę można kłaść na chwasty?
Agrowłóknina chroni podłoże przed rozwojem chwastów, ale nie należy jej nakładać, jeśli już dookoła kwiatów czy warzyw urosną niechciane rośliny. Najpierw należy dokładnie pozbyć się chwastów, aby móc bezpiecznie rozłożyć tkaninę i nie obawiać się rozwoju niechcianych roślin. Do ściółkowania oraz ochrony przed chwastami warto wybrać włókninę o grubości minimum 50 g/mkw(szczególnie polecana jest gramatura 80 lub 100g/mkw), ponieważ jednocześnie pomaga ona zachować odpowiednie nawilżenie podłoża oraz cyrkulację powietrza.
Źródło zdjęcia: ads4Media
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.