Po zweryfikowaniu zgłoszenia, 13 lipca 2023, WIOŚ rozpoczął działania na podstawie art. 10b ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska (Dz. U z 2023 r. poz. 824) polegające na przeprowadzeniu wizji w terenie. Do niewielkiej Rudej, w której mieszka kilkudziesięciu mieszkańców, udali się inspektorzy.
W trakcie czynności terenowych, okazało się, że we wskazanej w zgłoszeniu miejscowości zlokalizowane jest opuszczone gospodarstwo. Na jego terenie odkryto odpady, pochodzące z demontażu pojazdów, które zostały zgromadzone na dwóch hałdach.
Pierwsza z hałd, o wymiarach około 15 m na 15 m i wysokości w najwyższym punkcie do około 1 m, zawierała tworzywa sztuczne. Wśród zgromadzonych części widoczne były elementy wnętrza - boczki drzwiowe, deski rozdzielcze, elementy podsufitki, gąbki, pianki i półki bagażnika. Druga hałda, o wymiarach 2 m na 2 m, składała się głównie z opon pneumatycznych samochodowych.
Podczas dalszych czynności inspektorzy WIOŚ znaleźli kolejne miejsce składowania odpadów, znajdujące się na sąsiadującej działce. Tam znajdowała się trzecia hałda - największa, bo o wymiarach 10 m na 10 m.
Wskutek przeprowadzonej wizji terenowej i powyższych ustaleń, WIOŚ w Warszawie wystąpił do Rafała Kowalczyka, wójta gminy Wąsewo, z prośbą o działanie, z art. 26 Ustawy o odpadach. Ponadto inspektorat przekazał ustalenia do Komendy Powiatowej Policji w Ostrowi Mazowieckiej w celu podjęcia działań zgodnie z posiadanymi kompetencjami.
Źródło zdjęć: WIOŚ
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.