1 sierpnia odbędą się współorganizowane z Urzędem Miasta wydarzenia - spacer historyczny "Żołnierze Powstania Warszawskiego z ziemi ostrowskiej", który poprowadzi Andrzej Mierzwiński, w godz. 11:00-13:00. Wydarzenie rozpocznie się na cmentarzu parafialnym.
O godz. 17:00 na terenie miasta rozbrzmią syreny alarmowe, a na cmentarzu parafialnym rozpoczną się oficjalne uroczystości upamiętniające powstańców. Godzinę później muzeum zaprasza do swego ogrodu na wydarzenie "Śpiewaj wiaro!", gdzie uczestnicy wspólnie z zespołem "C'mon" będą śpiewać piosenki patriotyczne i powstańcze. Pracownicy muzeum wydrukowali na te wydarzenie śpiewniki.
3 sierpnia i 4 sierpnia o godz. 20:10, w muzealnym ogrodzie dostępne będzie kino plenerowe, podczas którego zostaną wyświetlone dwie produkcje - "Powstanie Warszawskie" oraz "Miasto 44".
Powstanie Warszawskie
"Powstanie Warszawskie" to pierwszy na świecie dramat wojenny non-fiction - film fabularny zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych, opowiadający o tytułowym wydarzeniu poprzez historię dwóch młodych reporterów, świadków powstańczych walk. Film wykorzystuje autentyczne kroniki filmowe z sierpnia 1944 roku. Posiłkując się nowoczesną technologią koloryzacji i rekonstrukcji materiałów audiowizualnych oraz zapraszając do współpracy grupę znamienitych twórców, jego autorzy zrealizowali projekt, który nie ma odpowiednika w skali światowej.
Miasto 44
Film "Miasto 44" to opowieść o młodych Polakach, którym przyszło wchodzić w dorosłość w okrutnych realiach okupacji. Mimo to są pełni życia, namiętni, niecierpliwi. Żyją tak, jakby każdy dzień miał okazać się tym ostatnim. Nie wynika to jednak z nadmiernej brawury czy młodzieńczej lekkomyślności - taka postawa jest czymś naturalnym w otaczającej ich rzeczywistości, kiedy śmierć grozi na każdym kroku.
Warszawa, lato 1944. Stefan (Józef Pawłowski) opiekuje się matką i młodszym bratem. Przejął obowiązki głowy rodziny po tym, jak ojciec - oficer Wojska Polskiego - zginął w kampanii wrześniowej w 1939 roku. Pracuje w fabryce Wedla, z coraz większym trudem znosząc upokorzenia ze strony Niemców. Marzy o chwili, kiedy będzie mógł im za wszystko odpłacić i spełnić obowiązek wobec Ojczyzny. Obiecał matce, że nie zaangażuje się w działalność ruchu oporu, jednak - kiedy tylko nadarza się okazja - wstępuje w szeregi Armii Krajowej. Do konspiracji wciąga go Kama (Anna Próchniak), sąsiadka z kamienicy na warszawskiej Woli, z którą przyjaźni się od dziecka. Dziewczyna skrycie kocha się w Stefanie, mając nadzieję, że po wojnie będą razem. Ale to za sprawą spotkania z subtelną i wrażliwą Biedronką (Zofia Wichłacz) Stefan zazna smaku pierwszej, młodzieńczej miłości. Jednak Stefanowi i Biedronce nie jest dane zbyt długo cieszyć się wzajemnym zauroczeniem.
Źródło zdjęcia: Muzeum Dom Rodziny Pileckich
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.