W akcji brały udział:
- 1 zastęp OSP Zaręby Kościelne
- 1 zastęp PSP Ostrów Mazowiecka
- policja
Przyducha jest zjawiskiem, podczas którego w wodzie zmniejsza się ilość tlenu w wodzie, co powoduje zmianę zachowań organizmów wodnych potrzebujących tego pierwiastka. W najgorszym wypadku może doprowadzić do ich całkowitego wyginięcia. Objawy pojawiającej się przyduchy można zauważyć, obserwując zachowanie ryb. Gdy ilość tlenu ulega zmianie na niższą, to zwierzęta te gwałtownie pływają, agresywnie zmieniając kierunek ruchu. Ryby pływają również blisko powierzchni i wystawiają pyszczki, by złapać tlen z atmosfery. Przyducha może wystąpić na skutek działań zewnętrznych, jak i z przyczyn naturalnych.
Zjawisko dzieli się na dwa główne rodzaje ze względu na porę roku:
- przyducha letnia - przyczyną powstawania jest m.in. temperatura, im wyższa, tym tlen gorzej rozpuszcza się w wodzie oraz niski stan wody, ponieważ gdy jest mało wody w zbiorniku wodnym, to woda szybciej się nagrzewa, a organizmy żywe szybciej zużywają z niej tlen.
- przyducha zimowa - zimą, na skutek zlodowacenia zbiornika wodnego przykrytego śniegiem, ilość tlenu zmniejsza się i często występuje deficyt tlenowy, co doprowadza do zjawiska przyduchy, w wyniku której następuje wyginięcie oksybiontów.
Przyducha z przyczyn zewnętrznych może wystąpić podczas zanieczyszczania wód, w których żyją organizmy czy przez nadmierne dokarmianie ryb.
Źródło zdjęć: OSP Zaręby Kościelne
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.