Wystawa multimedialna kończy część ekspozycji poświęconej rtm. Witoldowi Pileckiemu w ostrowskim muzeum.
Ukazuje ona ostatnie dwa lata życia Witolda Pileckiego: aresztowanie, pobyt w celi więzienia MBP na Rakowieckiej, brutalne śledztwo, proces i śmierć Rotmistrza. Nawiązuje również do procesu rehabilitacyjnego Pileckiego z 1990 roku, przede wszystkim do mowy końcowej mec. Stanisława Zabłockiego.
Treść prezentowana jest na trzech ekranach, w projekcji równoległej, pozwalającej na konstruowanie nielinearnej historii. Na każdym ekranie widz może obserwować sceny rozgrywające się w innym miejscu i czasie. Nieraz może przypatrywać się tej samej sytuacji z różnych perspektyw.
Za pomocą projekcji wieloekranowej twórcy wystawy, przez dźwięk i materiał filmowy, zbudowali strefę immersji, która daje możliwość zanurzenia się w opowieści. Rzeczywistość wyobrażeniowa wystawy została skonstruowana na podstawie materiałów źródłowych, wspomnień, relacji oraz źródeł ikonograficznych.
Wystawa opowiada o Witoldzie Pileckim w sposób ekspresyjny, świat przedstawiony jest artystyczną narracją o rzeczywistości powojennej Polski, w której głównymi bohaterami są Witold i jego żona Maria. Oboje stają się ofiarami systemu komunistycznego. Świadomość nieodzowności losów Witolda towarzyszy widzom od pierwszych minut projekcji. Mimo tego ulegają oni artystycznej opowieści i z zaangażowaniem uczestniczą w wydarzeniach ukazanych na ekranach.
W dniu 26 sierpnia w Pałacu Belwederskim w Warszawie odbył się Przegląd Przeszłość/Przyszłość, podczas którego wręczono Nagrodę im. Janusza Kurtyki oraz Nagrody Przeszłość/Przyszłość. Nagrodę osobiście odebrała dyrektor - Karolina Kolbuszewska.
Ogromne gratulacje dla pracowników Muzeum Dom Rodziny Pileckich. Wydarzenie było objęte Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Źródło zdjęcia: UM Ostrów Mazowiecka
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.