Na zakończenie nabożeństwa wspólnie podzielono się chlebem. Dokonali tego ks. bp Janusz Stepnowski, ks. Jan Okuła, wójt Waldermar Brzostek, przewodnicząca Rady Gminy Krystyna Kossowska oraz starostowie dożynek Elżbieta i Marek Gutowscy. Następnie doszło do okolicznościowych przemówień, głos zabrali m.in. posłowie na Sejm RP - Arkadiusz Czartoryski, Kamila Gasiuk-Pihowicz, Daniel Milewski, Anna Maria Siarkowska.
Przyznano również "Jastrzębce". Jest to nagroda przyznawana przez wójta insytucjom i osobom, które wyróżniają się swoimi działaniami na rzecz gminy, mieszkańców lub samorządu. W tym roku nagrodzono:
- ministra Henryka Kowalczyka, za wspieranie rolników i polskiej wsi (nagrodę odebrał dyrektor gabinetu politycznego Przemysław Bednarski)
- posła Arkadiusza Czartoryskiego, za współtworzenie programów inwestycyjnych dla polskiego sportu
- senatora Roberta Mamątowa, za zaangażowanie w rozwój społeczności lokalnej, walkę o prawo człowieka
- Janinę Ewę Orzełowską, za otwartość, zaangażowanie na rzecz lokalnej społeczności, wspieranie wszelkich form aktywizacji mieszkańców i rozwoju obszarów wiejskich
Nagrodzeni zostali też mieszkańcy gminy Ostrów Mazowiecka. Tym razem nagrody przypadły osobom, które najdłużej pełniły funkcję sołtysa. Nagrodzeni sołtysi to:
- Stefan Matys, sołtys Kalinowa. Na stanowisku nieprzerwanie od 1978 roku. Ponadto od 1960 roku jest członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Kalinowie.
- Wiesław Sowa, sołtys Przyjm k. Poręby. Kolejny sołtys z długim, nieprzerwanym stażem. Pełni fukcję od 1989 roku.
- Marian Grabowski, były sołtys Nagoszewa w latach 1990-2019. Od 1978 roku w Ochotniczej Straży Pożarnej w Nagoszewie, od 2016 jako prezes.
To miał być już koniec odznaczeń i części oficjalnej, jednak dla wójta przygotowano niespodziankę. Organizatorom udało się ją utrzymać do końca w tajemnicy. Waldemar Brzostek otrzymał balony i kwiaty, a także usłyszał serdeczne życzenia z okazji 25-lecia pełnienia funkcji wójta Ostrów Mazowiecka. Głos zabrał też Arkadiusz Czartoryski, który wręczył wójtowi medal, za współpracę i zasługi dla rozwoju sportu w gminie.
Część artystyczną, która rozpoczęła festyn dożynkowy, otworzył Zespół Folklorystyczny "Kurpianka" z Kadzidła, który pokazał nieco kultury kurpiowskiej. Później swoje umięjętności zaprezentowały dzieci z gminnych placówek oświatowych. Dla najmłodszych przygotowano zabawę taneczną z zespołem "Maskotki", a dla starszych biesiadę dożynkową z zespołem "Dance Project". Ponadto było można skorzystać z bogatej oferty stoisk - instytucji, Kół Gospodyń Wiejskich, lokalnych przedsiębiorstw, organizacji, sołectw i stowarzyszeń.
O godz. 19:00 na scenę wyszedł Miły Pan, a więc pierwsza gwiazda wieczoru. Wokalista rozgrzał publikę, zostawiając ją w świetnych nastrojach przed koncertem grupy Universe. Zespół Universe istnieje na scenie już 42 lata, jednak bardzo długo trzeba było jednak czekać, by móc usłyszeć formację w naszych stronach. Publika świetnie się bawiła, śpiewając razem z Universe, a zespół proszony był o bis - im dłuższy tym lepszy.
Tegoroczne dożynki zakończył spektakl ognia i muzyki, a więc pokaz fajerwerków i sztucznych ogni. Widzimy się za rok w Nowej Osuchowej!
Organizatorami Dożynek Gminno-Parafialnych gminy Ostrów Mazowiecka były: Urząd Gminy Ostrów Mazowiecka i Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrowi Mazowieckiej. Partnerem wydarzenia był Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie. Jednym z patronów medialnych dożynek był Ostrowski Portal Internetowy.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.