Część pierwsza "Ostrowskich opowieści" z prof. Jadwigą Sadowską i Jerzym Madzelanem (zdjęcia)

Dodano: 10 września 2023 06:46, Autor: Kacper Jaworowski

Profesor Jadwiga Sadowska opowiedziała o szkole dla leśników w Feliksowie, a Jerzy Madzelan wspomniał o studentach Akademii Krakowskiej (dziś Uniwersytet Jagielloński), z powiatu ostrowskiego, ziemi nurskiej i sąsiednich terenów.
Pierwsze z serii spotkań pt. "ostrowskie opowieści" w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej, obyło się w czwartek, 7 września 2023. Prelegentami byli prof. Jadwiga Sadowska, która opowiedziała o Zakładzie Praktyki Leśnej w Feliksowie k. Broku dla leśników Królestwa Polskiego, oraz Jerzy Madzelan, który pochylił się nad tematem studentów Akademii Krakowskiej (dziś Uniwersytetu Jagiellońskiego), z powiatu ostrowskiego, ziemi nurskiej i okolic.

Jako pierwsza głos zabrała prof. Sadowska. Z jej prelekcji można było dowiedzieć się nieco o historii szkoły dla leśników. Nazwa Feliksowo (czasem jako Feliksów) pojawiła się w dokumentach w 1860, wraz z utworzeniem na terenie wsi Kaczkowo szkoły dla leśników, zwanej Zakładem Praktyki Leśnej w Leśnictwie Brok. Wśród ukazanych postaci nie mogło zabraknąć m.in.:
- Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego, profesora botaniki, fizyki, ogrodnictwa i zoologii, który utworzył Zakład Praktyki Leśnej w Leśnictwie Brok;
- Antoniego Jana Hollaka, inżyniera leśnika, nadleśniczego lasów brokowskich i wykładowca Zakładu Praktyki Leśnej, a także świadka ślubu córki profesora Petroneli Jastrzębowskiej z Aleksandrem Rynażewskim;
- Ludomira Benedyktowicza, leśnika, malarza, uczestnika powstania styczniowego, który podczas utarczki z Kozakami został ranny. Jeden z napastników odciął mu szablą prawą dłoń, a odniesione rany i polowa operacja w trudnych warunkach doprowadziła do amputacji lewej ręki. To zmusiło Benedyktowicza do porzucenia nauki w zawodzie leśnika. Poświęcił się malarstwu, konstruując specjalne protezy. Zamieszkał w Krakowie i nauki pobierał u samego Jana Matejki.
REKLAMA


Jerzy Madzelan przedstawił ciekawe dokumenty, zapisane łaciną, które przedstawiały imiona studentów, ich ojców oraz miejsce zamieszkania. Na tej podstawie można było zweryfikować, kto ze studentów Akademii Krakowskiej pochodził z terenów północno-wschodniego Mazowsza. Niektóre z miejscowości mogły być mylące, jednak często zdarzało się, iż studenci byli wpisywani grupami, które wskazywały na to, że przyszli słuchacze mogli się znać, a w najgorszym wypadku pochodzić z sąsiednich miejscowości.

Ponadto odczytać można było, ilu z potencjalnych studentów - i w jakiej kwocie - wpłaciło opłatę groszy za wpis. Należy pamiętać, że grosz czternastowieczny, nie jest tożsamy z obecnym groszem. Przykładowo, reforma z lat 1396-1397 wprowadziła następujący podział: 1 grosz = 3 szelągi = 6 trzeciaków = 18 denarów. Oznacza to, że studiowanie było naprawdę kosztowne. Mazowsze, które w tamtych czasach było biedne, nie dawało wielu możliwości na zarobek, dlatego "nasi" studenci raczej należeli do tych grzecznych i ułożonych. Zabawa kosztowała i to dużo.

Co ciekawe, jeden ze studentów z naszych stron, studiował z samym Mikołajem Rejem. Ten jednak na uczelni poznał co to dobre towarzystwo i nie kwapił się do nauki. Nieukończenie przez niego żadnego z wielu kierunków, przyszło Polakom na dobre. Ostatecznie nie nauczył się łaciny, a następnie pisał "A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają". Tak został jednym z pierwszych poetów piszących w języku polskim.


Zobacz również

Spotkanie pasjonatów lokalnej historii z uczniami Szkoły Podstawowej w Andrzejewie (zdjęcia)

9 września 2023, SP Andrzejewo, red. Elżbieta Krajewska

Damian Jasko i Marek Krajewski przybliżyli dzieciom wiedzę na temat działań wojennych na terenach gminy z początków września 1939 roku.

W Starej Elektrowni odbyło się spotkanie autorskie i wystawa fotograficzna Marty Dzbeńskiej-Karpińskiej (zdjęcia)

8 września 2023, Elżbieta Krajewska

Budynek Starej Elektrowni w Ostrowi Mazowieckiej był miejscem spotkania autorskiego oraz wystawy pt. "Matki: mężne czy szalone?" Marty Dzbeńskiej-Karpińskiej.

MDK-owe grillowe zajęcia testowe, czyli dzień otwarty w ostrowskim MDK-u (zdjęcia)

8 września 2023, Elżbieta Krajewska

Od godziny 15:00 przed budynkiem i w pomieszczeniach MDK-u zbierali się mieszkańcy miasta.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Global Football by Adrian Peterson

ul. Rubinkowskiego
07-300 Ostrów Mazowiecka

ŚWIAT ZAPROSZEŃ

ul. Nurska 33 (wjazd od Biegańskiego)
07-320 Małkinia Górna

Zaproszenia, firmowe kartki świąteczne i inne

GABINET PSYCHOTERAPII "ŻYCIE"

ul. Broniewskiego 24A/52
07-300 Ostrów Mazowiecka

Terapia, diagnoza, badania kierowców, badania na broń.

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]