- To kwintensencja najnowocześniejszej światowej mikrobiologii, urządzenie na zasadzie spektrometrii masowej służy do szybkiej diagnostyki chorobotwórczych bakterii oraz grzybów - wyjaśnia Marzena Kesler, kierowniczka pracowni mikrobiologicznej. - W parę minut po uzyskaniu hodowli na podłożu będziemy wiedzieli z jaką bakterią w danym przypadku klinicznym mamy do czynienia. A czas odgrywa kluczową rolę, bo obecne standardowe metody identyfikacji patogenów chorobotwórczych to około 24 godzin koniecznych na wyhodowanie drobnoustroju w cieplarnianych warunkach.
Nie są to wszystkie możliwości nowych urządzeń. Do pracowni mikrobiologii trafił aparat do określenia lekowrażliwości wykrytych bakterii lub grzybów. W kilkunaście godzin lekarze będą w stanie określić jaki dostępny w aptece antybiotyk będzie najskuteczniejszy na wykryty patogen.
- To nowoczesny i najbardziej skuteczny sposób weryfikacji wrażliwości na dany antybiotyk w dobie coraz powszechnej lekooporności - dodaje Marzena Kesler. - Mamy w środowisku szpitalnym coraz więcej bakterii, które nie wykazują reakcji na leczenie żadnym dostępnym antybiotykiem. Tym samym zyskaliśmy dodatkowy oręż w walce z takimi bakteriami. Szybciej i skuteczniej będziemy mogli wesprzeć lekarzy w terapiach antybiotykowych.
Nowoczesne analizatory zostały zakupione dla około 60 szpitali w całej Polsce ze środków finansowych zebranych podczas ostatniej zbiórki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Źródło zdjęć: SPZZOZ Ostrów Mazowiecka
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.