Tytuł wystawy został zainspirowany listem Stanisława Witkiewicza do syna, w którym pojawia się motyw "ataków furii fotograficznej" w kontekście zapału młodego Staszka do robienia zdjęć. Prezentowana w Galerii Sztuki Jatki w Ostrowi Mazowieckiej kolekcja, była w latach 2009-2021 eksponowana m.in. w Berlinie, Bratysławie, Dżakarcie, Jekaterynburgu, Kazaniu, Moskwie, Niżnym Nowogrodzie, Paryżu, Pietrozawodsku, Rzymie, Sofii, Toronto, Trieście, Wilnie i Władywostoku, wszędzie budząc żywe zainteresowanie widzów i krytyki.
Wernisaż wystawy "Wiktacy. Furia Fotografii" był także okazją do podsumowania pięciu lat działalności Galerii Sztuki Jatki. Od momentu swojego powstania galeria stała się ważnym punktem na kulturalnej mapie miasta, przyciągając artystów, kreatywne dusze i miłośników sztuki. Jatki zyskały renomę jako miejsce, w którym można eksponować i podziwiać sztukę w różnych formach - od malarstwa po fotografię, od rzeźby po performance. To miejsce, w którym odbywały się nie tylko wystawy, ale także warsztaty, konferencje czy dyskusje na temat sztuki i kultury.
Piąte urodziny galerii przyciągnęło wiele znakomitości, w tym przedstawicieli instytucji samorządowych, kulturalnych i edukacyjnych z całego powiatu, którzy wspierają rozwój sztuki i kultury w naszym regionie. Pięć lat istnienia Galerii Sztuki Jatki to nie tylko liczby, to przede wszystkim piękna opowieść o tym, jak kultura może inspirować, łączyć i rozwijać społeczność. W końcu duża część spośród wystawianych prac, to dzieła lokalnych artystów, zamieszkałych w różnych miejscowościach powiatu ostrowskiego. Dzięki wyremontowaniu budynku Jatek i przemianowaniu go na galerię, wielu z nich miało okazję zaprezentować się w rodzinnych stronach, bądź doczekać się pierwszego pokazu swojego talentu.
Urodziny Galerii Sztuki Jatki to nie tylko okazja do świętowania, ale także do refleksji nad znaczeniem kultury i sztuki w naszym życiu. Dzięki temu wyjątkowemu wydarzeniu, kultura staje się jeszcze bardziej żywa i inspirująca. Niech ta galeria będzie miejscem twórczego rozwoju naszej społeczności przez kolejne lata.
O Witkacym
Stanisław Ignacy Witkiewicz, używający pseudonimu Witkacy, by odróżnić się od sławnego ojca Stanisława Witkiewicza, to artysta szalenie wszechstronny: dramaturg, filozof, fotograf, malarz, powieściopisarz, rysownik, teoretyk sztuki oraz twórca Firmy Portretowej. Prawdziwy wizjoner i tytan pracy, jego dokonaniami można byłoby obdzielić kilka pracowitych życiorysów. Jego dramaty i powieści przetłumaczono na 35 języków, jest jednym z najczęściej granych polskich autorów na scenach świata, jego obrazy i zdjęcia osiągają wysokie ceny na aukcjach.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.