Na terenie Białostocczyzny oraz północnego Mazowsza opór wobec władzy komunistycznej był silny, a podziemie dobrze zorganizowane i posiadające wsparcie w terenie. Publikacja opowiada o charakterze działalności Narodowego Zjednoczenia Wojskowego na tychże terenach, strukturach terytorialnych oraz stanach ewidencyjnych.
Robert Radzik urodził się w 1969 roku. Jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych oraz podyplomowych studiów Organizacji i Zarządzania w Wyższej Szkole im. Leona Koźmińskiego. Wieloletni pracownik administracji rządowej oraz samorządowej. Problematyką antykomunistycznego podziemia niepodległościowego zajmuje się od początku lat 90. XX w. Od prawie dekady swoje indywidualne badania historyczne koncentruje na dziejach podziemia narodowego na Białostocczyźnie i Mazowszu Północnym. Współpracownik Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce oraz kwartalnika "Wyklęci".
Autor książek: "Z otchłani niepamięci. Szkice i opowieści o Wyklętych z NZW"; Wnutriennicy czyli cena zdrady", "Niezłomny major. Rzecz o Marianie Kozłowskim"; "Wszystko dla kochanej Ojczyzny. Rzecz o por. Tadeuszu Narkiewiczu Ciemnym". W 2021 roku ukazał się monumentalny album jego autorstwa o Okręgu Białostockim NZW pt. "Naszym hasłem Bóg i Ojczyzna". Najnowszą pozycją książkową jego autorstwa jest obszerny album fotografii i dokumentów Okręgu Północne Mazowsze NZW pt. "Walczyć jak nasi przodkowie". Żonaty, ojciec dwójki studentów. Pasjonat historii Polski, ale również Francji oraz wybranych okresów starożytności i średniowiecza. Zapalony bibliofil, a prywatnie miłośniki futbolu, kotów oraz podróży. Lubi prace w ogrodzie oraz storczyki.
Spotkanie odbędzie się 6 października 2023 o godz. 17:00 w Bibliotece Publicznej Gminy Nur, przy ul. Drohiczyńskiej 2. Wstęp wolny. Podczas spotkania będzie możliwość zakupu albumu.
Źródło zdjęcia: BP Gminy Nur
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.