Po spotkaniach dla dzieci i młodzieży, przyszła kolej na część dla dorosłych. Oficjalnego otwarcia "Ostrowiady", dokonał o godz. 16:00 burmistrz miasta Ostrów Mazowiecka Jerzy Bauer. Po krótkim przemówieniu, głos zabrali goście. Jako pierwsza z Cezarym Polakiem - prowadzącym wydarzenie rodowitym ostrowianinem, dziennikarzem Radia Dla Ciebie - rozmawiała Jolanta Kopeć.
Autorka fabularyzowanej biografii "W dwa wieczory do siebie", na co dzień mieszka w Piotrkowie Trybunalskim i jest absolwentką Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika. Pasją do pisania "zaraziła" ją nauczycielka języka polskiego Marię Mielnikiewicz. Kopeć chociaż pochodząca z Ostrowi, nie czuła się z nią zbytnio związana. Powrót po latach był dla niej zaskakujący, bo jak sama przyznała, Ostrów wykonała niesamowity skok w obszarze kultury.
Kolejnym fascynującym gościem był Dariusz Michalski, krytyk muzyczny, pisarz, publicysta i autor aż dwudziestu książek z zakresu muzyki. Jego dorobek obejmuje biografie takich znakomitości jak Ernest Bryll, Mieczysław Fogg, Alina Janowska, Kalina Jędrusik, Krzysztof Klenczon, Wojciech Młynarski, Czesław Niemen, Jeremi Przybora, Jerzy Wasowski czy John Lennon. Ponadto Michalski jest również współautorem Encyklopedii Muzycznej PWM, Encyklopedii jazzu i współczesnej muzyki rozrywkowej czeskiego Supraphonu, albumu - kompendium Polska 100 lat, pięcioksięgu pt. "Lekka muza" oraz historii polskiej telewizji. Przez ponad ćwierć wieku był autorem rubryki muzycznej "Metronom" w dzienniku "Sztandar Młodych" oraz prowadził liczne audycje w Polskim Radiu. Jego wkład w dokumentację historii polskiej muzyki jest nieoceniony.
Jako ostatni wystąpił Marcin Margielewski, pisarz, reportażysta i autor bestsellerów o tajemnicach krajów arabskich. Margielewski powiedział o tym, kiedy pojawiło się u niego zainteresowanie krajami arabskimi. Fascynacja tymi miejscami skłoniła go do podjęcia podróży, podczas których mieszkał m. in. w Dubaju. To właśnie tam zdobywał wiedzę i materiały, które później przenosił na kartki swoich bestsellerowych książek. Wśród jego najbardziej znanych pozycji są: "Była arabską stewardesą", "Jak podrywają szejkowie" czy "Wyrwana z piekła talibów".
Wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem. Szczególnie wysoką frekwencją cieszyła się pierwsza część, przeznaczona dla dzieci i młodzieży szkolnej.
"Ostrowiada literacka" - 3. Ostrowski Festiwal Literacki w Starej Elektrowni, część dla dorosłych (05.10.2023)
Ilość zdjęć w albumie: 81
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.