Wnioskodawczynią inicjatywy była Marta Kawalec - dziennikarka, reporterka radiowa i prasowa, a także autorka słuchowisk dla dzieci i dorosłych. Warsztaty były przeznaczone dla młodzieży klas VII i VIII szkól podstawowych i młodzieży szkół średnich. Odbyły się trzy spotkania, które były poświęcone reportażowi radiowemu, telewizyjnemu i prasowemu. Zajęcia telewizyjne prowadził Piotr Piorun - fotoreporter i operator kamery, doświadczony montażysta i dźwiękowiec.
W czasie poniedziałkowego spotkania młodzież dowiedziała się w jaki sposób powstaje reportaż radiowy. Miała tez okazje nagrać swój głos w czasie czytania "Pana Tadeusza" i posłuchać jego brzmienia na nagraniu.
Podczas drugiego dnia warsztatów Piotr Piorun zaprezentował kilka fragmentów reportażu i pokazał, w jaki sposób można wykorzystać własny telefon. Uczestnicy podzieleni na grupy dostali zadanie nakręcenia krótkiego reportażu. Jak się okazało telefon to świetne narzędzie, aby stworzyć własny materiał.
Reportaż prasowy był tematem ostatniego spotkania, uczniowie poznali rodzaje gazet na przykładzie czasopism prenumerowanych prze z nasza bibliotekę. Tworzyli samodzielnie teksty, które miały przykuć uwagę czytelnika.
Mamy nadzieję, że warsztaty rozbudziły w którymś z uczestników, pasję tworzenia reportaży.
Inicjatywa oddolna pn. "Letnia szkoła reportażu" realizowana była w ramach projektu "Muzyka łączy - ludzi i książki" przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Ostrowi Mazowieckiej.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.