Każda karta powinna być ostemplowana pieczęcią Obwodowej Komisji Wyborczej. Dodatkowo karta do Sejmu i karta do Senatu powinna mieć wydrukowany odcisk Okręgowej Komisji Wyborczej. Karta do referendum natomiast, ma wydrukowany odcisk pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej.
Karta do głosowania w wyborach do Sejmu zawiera listy z kandydatami na posłów. Ich nazwiska będą na szarym tle. Każda z list ma podany w tytule numer i nazwę lub skrót nazwy komitetu wyborczego. Może też mieć znak graficzny komitetu. Nazwiska na karcie do głosowania w wyborach do Senatu będą na żółtym tle. Pod nazwiskiem kandydata na senatora będzie nazwa lub skrót nazwy jego komitetu wyborczego, a obok może być znak graficzny komitetu. Wygląd karty jest więc zbliżony do "sejmowej".
Głosowanie jest proste, wystarczy odnaleźć interesującą nas listę, następnie osobę na którą chcemy zagłosować i postawić znak "X". W przypadku głosowania na karcie do głosowania w wyborach do Senatu, lista jest jedna. W tym wypadku trzeba postawić znak "X" tylko przy jednym nazwisku. Należy pamiętać, że postawienie znaku "X" na więcej niż jednej liście kandydatów lub niepostawienie go, sprawia iż głos jest nieważny.
Na karcie do głosowania w referendum znajdą się cztery pytania na białym tle. Aby oddać ważny głos, należy odpowiedzieć na poszczególne pytania stawiając znak "X" przy odpowiedzi TAK lub NIE. W referendum należy odpowiedzieć na wszystkie pytania. Jeżeli w odpowiedzi na pytanie znak "X" znajdzie się w obu kratkach albo nie zostanie postawiony, to odpowiedź na to pytanie będzie nieważna.
Znak "X" jest przykładowym i najczęściej używanym, jednak w głosowaniu liczy się każdy symbol, rysunek itp. którego dwie linie przetną się w obrębie kratki. Ponadto informację, w jaki sposób oddać głos, będzie można znaleźć na dole karty do głosowania.
Źródło zdjęcia: PKW
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.