Projekt "Dialog Pokoleń" jest inicjatywą realizowaną przez Towarzystwo Kultury Języka, Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Fundację Języka Polskiego. Jego istotnym celem jest zachowanie bogatego dziedzictwa kulturowego Mazowsza, Podlasia i Suwalszczyzny poprzez dokumentację i badania gwar ludowych oraz tradycji tych regionów. Dzięki zaangażowaniu wielu badaczy i entuzjastów, udało się zebrać cenne materiały, które pomogą w zachowaniu unikalnej tożsamości kulturowej tych terenów.
Ważnym momentem konferencji było także uczczenie 50-lecia pracy naukowej prof. Stanisława Dubisza, który od lat przyczynia się do badania i ochrony języka i kultury regionów Polski. W ramach tego wyjątkowego jubileuszu, profesorowi został wręczony numer specjalny "Poradnika Językowego". Podkreśliło to ogromny wkład prof. Dubisza w dziedzinę lingwistyki i kulturoznawstwa.
Uczestnicy wydarzenia wysłuchali trzech referatów:
- prof. Stanisława Dubisza, "Historia, kultura, język - o mechanizmach rozwoju polszczyzny",
- prof. Elżbiety Wierzbickiej-Piotrowskiej, "Pamięć zbiorowa w badaniach nad językiem",
- prof. Doroty Zdunkiewicz-Jedynak, "Dlaczego chciałabym dziś uczyć kultury języka inaczej?".
W konferencji wzięli udział nie tylko badacze, ale także przedstawiciele władz samorządowych, nauczyciele i uczniowie ze szkół uczestniczących w projekcie, m.in. z Zespołu Placówek Oświatowych w Wąsewie.
Uroczystość uświetnił występ Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca z Wachu.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.