Początek listopada zawsze kojarzy się z wizytami na cmentarzach. Odwiedzamy groby, zapalamy znicze, przynosimy kwiaty. Pamiętamy w ten sposób o naszych bliskich, których już nie ma na tym świecie.
W czwartek 2 listopada "Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych", inaczej "Dzień zaduszny".
2 listopada to święto głębokiej zadumy nad przemijaniem życia, czas refleksji nad sensem ludzkiego losu. Święto Zmarłych to również pamięć o tych, którzy polegli w obronie ojczyzny, pamięć o samotnych żołnierskich grobach. Ale nie jest to tylko dzień rozpaczy i smutku, bo przecież wierzymy, że nasi najbliżsi są w innym, lepszym świecie, że nie odeszli zupełnie. Są w nas, naszej pamięci, sercach, wspomnieniach.
Msza św. za wszystkich zmarłych odbyła się w kaplicy cmentarnej św. Zofii a po mszy św. procesja różańcowa po cmentarzu. Mszę celebrował Jan Okuła, Proboszcz Parafii pw. Wniebowzięcia NMP z udziałem wikariuszy.
Grupa parafialna "Rycerze Kolumba" przeprowadzali 2 listopada kwestę na cmentarzu grzebalnym na utrzymanie cmentarza i renowację zabytkowych grobów. Zachęcamy do ofiarności, by zachować pamięć o naszych przodkach.
Dzień Zaduszny został zapoczątkowany pod koniec X wieku przez św. Odylona, opata klasztoru benedyktyńskiego w Cluny (Francja). W XIII wieku święto rozpowszechniło się na Kościół Zachodni. Z czasem zaczęto urządzać procesję na cmentarz, gdzie zatrzymywano się na czterech stacjach i odmawiano modlitwy za zmarłych.
W Polsce tradycja Dnia Zadusznego zaczęła się tworzyć już w XII wieku, a z końcem XV wieku była znana w całym kraju. W Zaduszki odwiedza się cmentarze, groby zmarłych z rodziny i uczestniczy w mszach, modląc się w intencji zmarłych. Istnieje tradycja zapalania świeczek czy zniczy na grobach oraz składania kwiatów, wieńców lub też innego typu ozdób, mających być symbolem pamięci o zmarłych.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.