Sadza, tworząca się w kominie, stanowi potencjalne źródło pożaru, a regularne usuwanie jej staje się kluczowym działaniem mającym na celu zminimalizowanie ryzyka. Warto podkreślić, że nie tylko dla bezpieczeństwa, ale także dla utrzymania sprawności instalacji gazowej, konieczne jest regularne usuwanie sadzy.
Istnieje możliwość skorzystania z usług profesjonalnego kominiarza, który dokona dokładnego czyszczenia, usunie sadze oraz oceni stan techniczny komina.
Również obiekty, gdzie zachodzi proces spalania paliw stałych, ciekłych czy gazowych, są objęte zaleceniem dotyczącym usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych. Częstotliwość tego czyszczenia zależy od rodzaju paliwa:
- cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
- dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
- co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych,
- co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.
Właściciele i zarządcy bloków mieszkalnych oraz domów jednorodzinnych muszą co najmniej raz w roku sprawdzić stan techniczny instalacji gazowych i przewodów kominowych.
W tym roku, uruchomiono protokół elektroniczny przeglądu przewodów kominowych, który potwierdzi wykonanie przeglądu.
Zdjęcie poglądowe. Źródło: Pixabay
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.