W całym kraju, podobnie jak w Broku, 105. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę została uczczona uroczystościami, które wypełniły serca obecnych chwałą przeszłości i nadzieją na przyszłość. Brok, choć to niewielkie miasteczko, zawiązał jedwabistą nić z narodowymi uroczystościami, celebrowanymi z godnością i patosem, jak to ma miejsce w wielkich metropoliach.
Duchowe rozpoczęcie świętowania miało miejsce podczas mszy w intencji ojczyzny, gdzie słowa ks. proboszcza Jarosława Hrynaszkiewicza przypomniały o ważnych postaciach historii, które poza granicami Polski stanowiły o wartości kultury, wychowania i języka ojczystego. Słowa duchownego zachęciły wiernych do odwiedzenia odrestaurowanego niedawno Grobu Nieznanego Żołnierza w Broku, aby oddać hołd i pięlęgnować pamięć wobec tych, którzy oddali życie za wolność państwa Polskiego.
Następnie przy dźwiękach dętej orkiestry i w asyście pocztów sztandarowych, zgromadzeni przemaszerowali na Skwer Niepodległości. Pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego delegacje różnych instytucji oraz społeczności, m.in. władz samorządowych, Zespołu Publicznych Placówek Oświatowych w Broku, Ochotniczej Straży Pożarnej w Broku, Biblioteki Publicznej w Broku, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz Społecznej Straży Rybackiej, złożyły wiązanki biało-czerwonych kwiatów, symbolicznie oddając hołd bohaterom przeszłości.
Sala Widowiskowa w Broku stała się areną dalszych uroczystości. Hymn zaśpiewany przy akompaniamencie orkiestry wzruszył serca obecnych. Burmistrz Marek Młyński podkreślił wyjątkowość tego dnia dla każdego Polaka, wskazując na wagę pamięci. Podkreślił, że jako Polacy nie możemy o tym zapomnieć. - Dziś mieszkańcy miasta i gminy Brok uczestnicząc w uroczystościach z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości wyrażają swoją wdzięczność i szacunek wobec Polaków, którzy w walce o wolną, niepodległą Polskę oddali to co najważniejsze dla człowieka, oddali swoje życie. Dziś oddajemy hołd ich pamięci - mówił.
Marek Młyński wspomniał również o historii ziemi brokowskiej z okresu walk o niepodległość. - My jako mieszkańcy tej ziemi pamiętamy także, że nasz Brok również zapisał się na kartach historii tamtych lat. W 1918 roku na naszym terenie wzmaga się ruch niepodległościowy. W Broku działa Polska Organizacja Wojskowa. (...) Dla upamiętnienia odzyskania niepodległości mieszkańcy Broku przeznaczają plac na Skwer Niepodległości. Dziś stoi tam pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Po 1945 roku skwer traci swoją nazwę. W roku 2018 zapadła decyzja o ponownym przywróceniu nazwy i przeznaczeniu tego miejsca - przypomniał burmistrz.
Nie mogło zabraknąć cześci artystycznej - odbył się koncert pieśni patriotycznych, w wykonaniu Orkiestry Dętej Miasta Ząbki, które stanowią melodię serc Polaków, oraz przedstawienie młodzieży z Zespołu Publicznych Placówek Oświatowych w Broku, które malowało obraz wolności poprzez obraz, słowo i śpiew. Uczniowie szkoły, młodzi patrioci, przypomnieli wszystkim obecnym o wartościach, jakimi są miłość do ojczyzny i duma z niepodległego państwa.
Na zakończenie burmistrz Marek Młyński podziękował wszystkim zaangażowanym w organizację uroczystości, kierując swoje słowa wdzięczności także do mieszkańców za ich obecność i zaangażowanie w miejsko-gminne obchody święta niepodległości. Odrodzenie się Państwa Polskiego po latach niewoli to wyjątkowy moment, który wciąż pali płomień dumy i patriotyzmu w sercach Polaków.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.