Wręczanie medali im. Wiktora Godlewskiego w Bogutach-Piankach (zdjęcia)

Dodano: 23 listopada 2023 07:43, Autor: GOKiS Boguty-Pianki, red. Elżbieta Krajewska

Medale im. Wiktora Godlewskiego przyznawane są za działania na rzecz przyrody.
Wyróżnienie, które wyznacza standardy działania na rzecz przyrody, Medal im. Wiktora Godlewskiego, został ponownie przyznany podczas uroczystej ceremonii, która odbyła się 22 listopada w hali sportowej przy Szkole Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Bogutach-Piankach. Wydarzenie stanowi nie tylko uhonorowanie jednostek i organizacji za ich poświęcenie dla ochrony środowiska, ale jest też krokiem w kierunku upamiętnienia dziedzictwa Wiktora Godlewskiego.

Zaangażowanie osób i instytucji, które otrzymały ten zaszczytny medal w roku 2022, jest godne podziwu i stanowi wzór do naśladowania dla wszystkich, którym los przyrody nie jest obojętny. Krzysztof Mielnikiewicz, Sławomir Kasjaniuk, Fundacja Szklane Pułapki oraz Projekt Asocjacja Promotorów Wesołego Ptaka zostali uhonorowani za swoje nieocenione wkłady w dziedzinie ochrony przyrody oraz propagowaniu wiedzy na ten temat.

Krzysztof Mielnikiewicz został doceniony za swoją wieloletnią działalność na rzecz przyrody oraz za promowanie wiedzy przyrodniczej, co stanowi istotny wkład w edukację społeczeństwa na temat ochrony środowiska naturalnego. Sławomir Kasjaniuk został uhonorowany za swoje zaangażowanie w ochronę ptaków i propagowanie wiedzy przyrodniczej, co stanowi istotny element zachowania równowagi ekosystemów.

Fundacja Szklane Pułapki została wyróżniona za swoją aktywność na rzecz ochrony ptaków, szczególnie tych narażonych na niebezpieczeństwo wskutek kolizji ze szklanymi elementami infrastruktury. Natomiast Projekt Asocjacja Promotorów Wesołego Ptaka został nagrodzony za inicjatywy zwiększające populację ptaków w miastach, co stanowi istotny krok w kierunku tworzenia bardziej przyjaznych dla przyrody obszarów miejskich.

Wydarzenie współorganizowali starosta ostrowski Zbigniew Chrupek oraz wójt gminy Boguty-Pianki Jędrzej Drewnowski. W jego trakcie podkreślali znaczenie podejmowanych działań na rzecz ochrony środowiska.
REKLAMA


Warto również docenić zaangażowanie dyrektorki szkoły w Bogutach-Piankach, Aleksandry Boguckiej, oraz nauczycieli i uczniów, którzy włożyli dużo wysiłku w przygotowanie pięknego występu podczas gali wręczenia nagród.

Wiktor Golewski urodził się w 1831 roku w Bogutach Wielkich, syn Aleksandra - szlachcica zaściankowego i Karoliny z Ciołkowskich. Ukończył gimnazjum w Łomży i następnie pracował w administracji majątków. Już w tym pierwszym okresie swojego życia pasjonował się zoologią i współpracował z Warszawskim Gabinetem Zoologicznym, przekazując obserwacje ornitologiczne z okolic Łomży i Ostrołęki. W okresie powstania styczniowego pełnił funkcję naczelnika powiatu stanisławowskiego. Organizował konspiracyjne spotkania i przesyłał powstańczą pocztę. Aresztowany w 1863 roku, został skazany na 12 lat katorgi w syberyjskich kopalniach. Początkowo trafił do, słynącej z ciężkiego więzienia, miejscowości Pietrowsk w Kraju Zabajkalskim. Następnie przebywał wraz Alfonsem Parvexem i Benedyktem Dybowskim w Domnie, Siwakowej, Czycie, Darsuniu. Od 1868 roku współpracował z Dybowskim w badaniach Bajkału i fauny wschodniej Syberii. W latach 1868-1872 przebywał z nim w Kułtuku nad Bajkałem. W 1871 roku odbył wyprawę z Aleksandrem Czekanowskim w Góry Przybajkała, zaś w latach 1872-1875 odbył Benedyktem Dybowskim i Michałem Jankowskim wyprawę łodzią po Amurze do Władywostoku. W 1877 roku powrócił do kraju, gdzie zajął się rolnictwem. Został dzierżawcą, a następnie (od 1889 roku) właścicielem majątku Smolechy koło Ostrowi. Aklimatyzował tam i uprawiał syberyjskie drzewa oraz krzewy, między innymi modrzewie, sosny, jodły syberyjskie i brzozy. Przez dłuższe okresy przebywał jednak w Warszawie lub u siostry w Chęcinach, zmarł w Smolechach na tyfus 17 listopada 1900.

We wspomnieniach współtowarzyszy zesłania, Godlewski jawi się nie tylko jako doskonały myśliwy i obserwator przyrody ale także jako genialny konstruktor, samouk. Benedykt Dybowski wspominał po latach: złotoręki ale i złototwórczy umysł, można o nim śmiało powiedzieć, że był to geniusz w zakresie techniki, architektury, rzeźby.


Zobacz również

Nowych 27 mieszkań socjalnych czeka na mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej (zdjęcia)

22 listopada 2023, UM Ostrów Mazowiecka, red. Elżbieta Krajewska

Komisja przekazała burmistrzowi rekomendacje w sprawie przydziału lokali.

Uczniowie ostrowskich szkół śpiewają i słuchają pieśni patriotycznych (zdjęcia)

21 listopada 2023, UM Ostrów Mazowiecka, red. Elżbieta Krajewska

Artyści z Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego z Łomży wystąpili w Starej Elektrowni.

Uroczyste obchody święta 22. Wojskowego Ośrodka Kartograficznego (zdjęcia)

19 listopada 2023, Elżbieta Krajewska

Uroczyste obchody święta ośrodka połączone z ceremonią nadania imienia patrona ppłk. Mieczysława Szumańskiego ps. Bury oraz wręczenia Chorągwi Wojska Polskiego dla 22. Wojskowego Ośrodka Kartograficznego.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Transport Towarowy SZABŁOWSKI S.C.

ul. Małkińska 9
07-300 Ostrów Mazowiecka

Koparki, kruszarki, wywrotki, podnośniki koszowe. Sprawdź ofertę!

TERRAZYT - ROLETY, OKNA, DRZWI

ul. 11 Listopada 1/1
07-300 Ostrów Mazowiecka

UWAGA! NOWA KOLEKCJA RZYMSKICH ROLET I ZASŁON !

ALL CLEAN

07-300 Ostrów Mazowiecka / Warszawa

Niezawodne czyszczenie domowych i przemysłowych modułów fotowoltaicznych

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]