Niedrożność jajowodów to stan, w którym światło jajowodu jest zamknięte z powodu różnych zmian chorobowych. W rezultacie komórka jajowa nie może połączyć się z plemnikiem, co uniemożliwia proces zapłodnienia. Schorzenie to może być jednym z czynników utrudniających naturalne poczęcie i prowadzących do trudności w zajściu w ciążę. Niedrożność jajowodów potrafi wynikać z czynników takich jak poronienia, ciąże pozamaciczne, endometrioza, przebyte operacje w obrębie jamy brzusznej, zakażenia i choroby przenoszone drogą płciową czy stany zapalne narządów miednicy mniejszej. Niestety nie zawsze występują jej widoczne symptomy. Niedrożność jajowodów często przebiega bez wyraźnych objawów, a pacjentki zazwyczaj są informowane o problemie podczas badań diagnostycznych związanych z niepłodnością.
Jak można zbadać niedrożność jajowodów?
Istnieje kilka metod diagnostycznych pozwalających ocenić drożność jajowodów. Jedną z nich jest histerosalpingografia (HSG), procedura rentgenowska, w której kontrastowy środek jest wprowadzany do macicy. Podczas jej trwania wykonuje się zdjęcia rentgenowskie, umożliwiające obserwację jego przepływu przez jajowody. Kolejną metodą jest sonohisterosalpingografii (sono-HSG). Przy jej użyciu przepływ kontrastu podczas badania jest monitorowany za pomocą ultrasonografii, co eliminuje potrzebę użycia promieniowania rentgenowskiego. Ocena niedrożności jajowodów może być także przeprowadzana poprzez laparoskopię, jednak nie jest to metoda pierwszego wyboru. To małoinwazyjna procedura chirurgiczna umożliwiająca badanie i identyfikację nieprawidłowości w narządach wewnętrznych. Dodatkowo pozwala na usuwanie patologicznych zmian.
Niedrożność jajowodów a leczenie
Efektywność leczenia niedrożności jajowodów zdecydowanie zależy od przyczyny tego schorzenia. W niektórych przypadkach wystarczy jedynie przeprowadzenie badania z użyciem środka kontrastującego, aby skutecznie rozwiązać problem. Niestety nie zawsze taka interwencja przynosi oczekiwane rezultaty. Kluczowym aspektem jest też sprawdzenie, czy jeden, czy oba jajowody są dotknięte niedrożnością. W sytuacji, gdy oba są zablokowane, naturalne zajście w ciążę staje się praktycznie niemożliwe. Wówczas skutecznym rozwiązaniem może okazać się leczenie za pomocą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro.
Gdzie można zgłosić się po pomoc w Warszawie?
Kobiety, które podejrzewają problemy z niedrożnymi jajowodami i bezskutecznie starają się o potomstwo, mogą skorzystać z pomocy doświadczonych lekarzy zgłaszając się do Klinik Bocian w Warszawie zlokalizowanych przy al. Niepodległości 18 i ul. Stawki 2a. Placówki Kliniki Bocian to miejsca, gdzie specjaliści z dziedziny ginekologii i położnictwa oferują kompleksową diagnostykę i leczenie niepłodności. Ośrodki zatrudniają wybitnych specjalistów, w tym lekarzy posiadających bogate doświadczenie w dziedzinie wspomaganego rozrodu, certyfikowanych embriologów, wysoko wykwalifikowanych diagnostów laboratoryjnych oraz doświadczone położne. Dodatkowo w ramach oferty Klinik Bocian w Warszawie, dostępna jest nowoczesna metoda diagnostyczna, taka jak sonohisterosalpingografia (sono-HSG), która pozwala na skuteczne zidentyfikowanie niedrożności jajowodów.
Kobiety zainteresowane skorzystaniem z pomocy Klinik Bocian w Warszawie, które chcą się umówić do jednego ze specjalistów, proszone są o kontakt telefoniczny z placówkami: +48 (22) 300 50 90.
Źródło zdjęcia: Klinika Bocian
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.