Barbórka nazwę swą bierze od św. Barbary, która została patronką górników w XVII wieku. Wcześniej dzień urodzin świętej, przypadający na 4 grudnia był świętem wyłącznie kościelnym, w którym celebrowano męczeńską śmierć Barbary. Co ciekawe o Barbarze nie wiadomo wiele i równie niewiele na temat tego, dlaczego to właśnie ona została patronką górników.
Samo święto nie tylko jest czasem refleksji nad wysiłkiem górników, ale także okazją do radości i wdzięczności za ich pracę. Symboliczny dzień, jedno ze świąt zawodowych, który przypomina o nieustannej potrzebie doceniania wysiłku i poświęcenia górników.
Nie bez powodu w tym szczególnym dniu Michał Zalewski, reprezentujący serce i ducha górniczej społeczności, przybył do Szkoły Podstawowej w Starej Ruskołęce wprost z Bytomia. Jego obecność była jak wstęp do magicznej podróży po historii górnictwa. Opowiadał o trudach wydobycia, dumie związanej z pracą pod ziemią i solidarności górniczej. Uczniowie wsłuchiwali się w jego słowa z zaciekawieniem, zadając pytania o życie pod ziemią i tradycje święta Barbórki. Spotkanie zakończyło się wspólnym podziękowaniem dla górników, którzy od wieków współtworzą historię i dziedzictwo Polski.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.