Miejsce, mimo że nowo otwarte, już kryje za sobą ciekawą historię. Jest ona pełna wyzwań i ostatecznego tryumfu. Kiedy remiza strażacka popadała w ruinę, niewiele osób wyobrażało sobie, że kiedyś stanie się ona miejscem kulturalnego znaczenia. Bez ogrzewania, bez podstawowych udogodnień, budynek był tylko cieniem swojej dawnej świetności. Jednak mocne fundamenty i odwaga lokalnej społeczności sprawiły, że postanowiono zmienić jego przeznaczenie.
- Dla wielu z nas budynek ten był wyrazem tęsknoty za dawnymi czasami, gdy odbywały się tu różnego typu imprezy, uroczystości rodzinne, szkolne i środowiskowe. Przez kilka lat działał klub rolnika, gdzie można było poczytać gazety, wypić herbatę, spędzić czas ze znajomymi. Na scenie, która mieściła się po przeciwnej stronie niż obecna, występowały dzieci, odgrywano teatrzyki, występowali artyści, zespoły muzyczne - wspominała czasy świetności budynku wójt Urszula Wołosiewicz.
Projekt budowy rozpoczął się w marcu 2020 roku, a droga do realizacji była wyboista. Szukanie finansowania dla takiego przedsięwzięcia w niewielkiej gminie było wyzwaniem. Szczęśliwie udało się pozyskać wsparcie z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład, co pokryło koszty budowy i wyposażenia. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 7.450.000 zł, z czego 6.480.000 zł pochodziło z dofinansowania.
- Szanowni Państwo, w tym miejscu chciałabym serdecznie podziękować osobom, których znaczny wkład przyczynił się do powstania CAK. Na wstępie chcę podziękować panu senatorowi Robertowi Mamątowi, panu posłowi Henrykowi Kowalczykowi, panu posłowi Arkadiuszowi Czartoryskiemu, panu posłowi Danielowi Milewskiemu i panu posłowi Marcinowi Grabowskiemu, za podejmowanie tak ważnych decyzji wspierających finansowo samorządy - mówiła wójt Wołosiewicz.
Gdy zebrano już wystarczające środki, rozpoczęły się przetargi. Niestety, dwa z nich unieważnione zostały ze względu na zbyt wysokie oferty. Dopiero trzeci przyniósł wybór wykonawcy. Przedsiębiorstwo Budowlane Artur Urbanik z Paproci Małej przejęło stery i w styczniu przystąpiono do intensywnych prac. Z determinacją prace posuwały się do przodu, a w październiku budynek był gotowy do odbioru.
Nowoczesny obiekt o powierzchni 937,75 m2 został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, spełniając najwyższe standardy efektywności energetycznej. Posiada on nowoczesne rozwiązania, w tym ogrzewanie gazowe, instalację fotowoltaiczną, wentylację mechaniczną, monitoring, systemy alarmowe i wiele więcej.
CAK to nie tylko budynek - to przestrzeń do życia, zabawy, współpracy i nauki. Na parterze znajduje się kuchnia otwarta dla wszystkich, duża sala przeznaczona na różnego rodzaju uroczystości, a także sala rekreacyjna z grami. Na piętrze zaś znajduje się sala zabaw dla dzieci, sale spotkań i wiele innych pomieszczeń.
Remiza, która stała się domem kultury i zabawy, to nie jedyne miejsce w gminie, które przeżyło transformację z opuszczonego do ponownie ożywionego. W ciągu ostatnich lat wiele obiektów przeszło metamorfozę, stając się centralnymi punktami społeczności. Wśród nich znajdują się:
1. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne
2. Budynek Komunalny
3. Świetlica w Gąsiorowie
4. Świetlica w Pętkowie Wielkim
5. Świetlica w Zakrzewie-Kopijkach
6. Świetlica w Zgleczewie Panieńskim
Wraz z zakończeniem oficjalnej części otwarcia, głos zabrali zaproszeni goście, a na scenie pojawiły się lokalne zespoły artystyczne, wprowadzając do nowego Centrum Aktywności Kulturalnej ducha wspólnoty, kreatywności i radości. Uroczyste otwarcie zakończył wspólny obiad.
Oficjalne otwarcie Centrum Aktywności Kulturalnej w Zarębach Kościelnych (28.12.2023)
Ilość zdjęć w albumie: 107
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.