III sesja Rady Miasta

Dodano: 5 stycznia 2007 19:50, Autor: Urząd Miasta


Obrady Rady Miasta na III sesji 20 grudnia 2006 r. rozpoczęły się od wręczenia odznaczeń byłym zesłańcom syberyjskim. W latach 1939-1941 władze sowieckie wywiozły z okolic Ostrowi w głąb Rosji około 400 osób, z których ponad 140 zmarło na zesłaniu z chorób, głodu i wycieńczenia katorżniczą pracą. Ci którzy wrócili, przez długie lata nie mogli nawet mówić o swoich przejściach na nieludzkiej ziemi, gdyż groziły za to represje ze strony władz bezpieczeństwa PRL-u. Dopiero od niedawna, w suwerennej już Ojczyźnie, możemy czcić pamięć ofiar stalinowskich represji, których jedyną winą było to, że byli Polakami.


Ustanowiony przed trzema laty Krzyż Zesłańców Sybiru otrzymali: Alina Kolendo z Ostrowi, Halina Subda z Kalinowa, Anna Stachacz z Ostrowi, Henryk Ugniewski z Kowalówki oraz pośmiertnie Bogusław Tyszka z Podbielka i Tadeusz Rajchemba. Zarząd Główny Związku Sybiraków przyznał także Brygidzie Mościckiej i Andrzejowi Mierzwińskiemu Odznaki Honorowe Sybiraka za wspieranie i propagowanie działalności Związku.
Gratulacje oraz życzenia odznaczonym złożyli m.in.: prezes ostrowskiego Koła Związku Sybiraków Tadeusz Jemielita, burmistrz Mieczysław Szymalski, przewodniczący RM Krzysztof Laska, dla którego ta uroczystość stanowiła osobiste przeżycie, jego rodzice również byli zesłańcami.
W roboczej już części obrad na wniosek radnego Andrzeja Morawskiego radni uchwałą oraz minutą ciszy uczcili 25. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.
Mija dwadzieścia pięć lat od wprowadzenia w dniu 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego. Tamte tragiczne dni pozostaną w pamięci wielu jako próba zdławienia społecznego zrywu ku niepodległości i wolności. Wprowadzenie stanu wojennego zahamowało proces demokratycznych zmian, które niosło ze sobą powstanie NSZZ Solidarność. Władze komunistyczne skierowały wówczas wojsko przeciwko swojemu narodowi.
Rada Miasta w Ostrowi Mazowieckiej wyraża uznanie wszystkim tym, którzy nie tracąc nadziei kontynuowali walkę o należne prawa Narodu do wolności oraz prawa człowieka do życia w prawdzie i godności. Składamy hołd wszystkim tym, którzy w okresie stanu wojennego walczyli za wolną i demokratyczną Ojczyznę.

Uchwalono również wynagrodzenie dla burmistrza, pozostawiając je na dotychczasowym poziomie (około 6,5 tys. złotych netto).
Zapytania i interpelacje radnych dotyczyły między innymi utrzymania i porządkowania ulicy Duboisa, która mimo że znajduje się w centrum miasta, nie jest jednak drogą miejską, a za jej stan odpowiadają służby podległe władzom województwa. Zastępca burmistrza J. Pawluczuk wyjaśnił, że ulica Małkińska należy do drogi wojewódzkiej nr 627 Siedlce-Ostrołęka. Obecnie gotowy jest projekt modernizacji drogi w całym odcinku przebiegającym przez nasze miasto, obejmującym ulice: Małkińską, Duboisa, 3 Maja, Grota Roweckiego, Lubiejewską i Stacyjną. Jak deklaruje zarządca drogi – Dyrekcja Dróg Wojewódzkich, realizacja zadania rozpocznie się prawdopodobnie w bieżącym roku. Zależne jest to od uzyskania środków unijnych.
Dyskutowano również nad kwestią pozbywania się przez mieszkańców niepotrzebnego lub zużytego sprzętu AGD i RTV czyli lodówek, pralek albo telewizorów. Obecnie nie można ich wyrzucać na wysypisko, nie ma też w Ostrowi firmy, która zajmowałaby się ich odbiorem. Z informacji prezesa ZGKiM Witolda Zadrogi, wynika że niebawem problem ten zostanie rozwiązany. Już pod koniec marca 2007 roku Zakład rozpocznie bowiem zbiórkę oraz wywóz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
Trzecią sesję Rady Miasta zakończyło spotkanie wigilijne, w którym oprócz radnych udział wzięli także księża ze wszystkich ostrowskich parafii, przedstawiciele władz powiatu, prezesi, dyrektorzy i kierownicy miejskich instytucji szkół i zakładów.


Świąteczny, bożonarodzeniowy nastrój do sali konferencyjnej ratusza, wprowadził koncert dziecięcego zespołu Fantazja ze SP Nr 3 pod kierunkiem Jolanty Swaczyny.
Życzenia z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia dla wszystkich mieszkańców Ostrowi, złożył burmistrz M. Szymalski, przewodniczący RM K. Laska. Proboszcz parafii Opatrzności Bożej ks. Marek Gruda odczytał fragment Ewangelii wg św. Łukasza o narodzinach Chrystusa, a ks. dziekan Edmund Chmielewski podkreślił religijne i duchowe przeżywanie świąt oraz jedno z najważniejszych przesłań jakie niosą ze sobą – miłość do drugiego człowieka. Zgodnie z polską tradycją dzielono się opłatkiem i wspólnie śpiewano kolędy.

Katalog firm promowane

TAXI 24 h Daniel Suchta

ul. Widnichowska 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

TAXI 24 h/dobę

Zespół Szkół Powiatowych im. Papieża Jana Pawła II w Czerwinie

ul. Piastowska 23 A
07-407 Czerwin

Wszystkie szkoły są bezpłatne!!! Zapraszamy!!!

ALL CLEAN

07-300 Ostrów Mazowiecka / Warszawa

Niezawodne czyszczenie domowych i przemysłowych modułów fotowoltaicznych

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]