Świadczenia mogą uzyskać osoby, które m.in.: ukończyły 18 lat, mieszkają w Polsce oraz otrzymały decyzję WZON, w której poziom potrzeby wsparcia został ustalony na uprawniającym poziomie punktów. Dodatkowo świadczenia wspierające będą przysługiwać bez względu na dochód, będzie zwolnione z podatku dochodowego oraz nie będzie mogło zostać zajęte przez komornika.
Jak uzyskać świadczenie?
Należy złożyć do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. Wnioskodawca musi mieć status osoby z niepełnosprawnością potwierdzony w formie:
- orzeczenia o niepełnosprawności i jej stopniu wydanego przez zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności,
- orzeczenia o niezdolności do pracy lub orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji wydanego przez lekarzy orzekających w ZUS,
- orzeczenia o inwalidztwie - wydanego przed wrześniem 1997 r. przez komisje lekarskie do spraw inwalidztwa i zatrudnienia.
Wojewódzki zespół ds. orzekania niepełnosprawności wyda decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia na taki sam okres, na jaki dana osoba ma orzeczenie o niepełnosprawności, nie dłużej jednak niż na 7 lat.
Kiedy można składać wniosek do ZUS?
Wniosek można składać po otrzymaniu decyzji WZON.
Jakie są etapy wprowadzania świadczenia wspierającego?
Są trzy etapy:
- osoby z liczbą 87-100 pkt mogą ubiegać się o nie od 2024,
- osoby z ilością 78-86 pkt - od 2025,
- osoby, które otrzymały 70-77 pkt - od 2026.
Od 2024 świadczenie będą mogły uzyskać osoby, które mają co najmniej 70 pkt, pod warunkiem, że po 31 grudnia 2023 opiekunom specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna wypłacanego przez organ gminy albo prawo do świadczenia pielęgnacyjnego.
Jak złożyć wniosek do ZUS?
Wniosek o świadczenie wspierające (SWN) należy złożyć wyłącznie drogą elektroniczną poprzez: Usługę Elektronicznyą (PUE) ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną. Wniosek do ZUS można także złożyć przez pełnomocnika. Do wniosku o świadczenie wspierające wystarczy wpisać numer decyzji.
Jaki będzie sposób wypłacania świadczenia wspierającego?
Świadczenia będą wypłacane przelewem na numer rachunku bankowego w naszym państwie, który osoba z niepełnosprawnością poda we wniosku. Świadczenia będą otrzymywane łącznie z innymi świadczeniami, np. rentą socjalną.
Wysokość świadczenia wspierającego
Świadczenie wspierające będzie wynosić od 40% do 220%. aktualnej wysokości renty socjalnej (od marca 2023 roku wynosi 1.588,44 zł). Na początku będą to kwoty od ok. 635 zł do blisko 3.495 zł, w zależności od poziomu potrzeby wsparcia:
- 95-100 pkt - 220% renty socjalnej,
- 90-94 pkt - 180% renty socjalnej,
- 85-89 pkt - 120% renty socjalnej,
- 80-84 pkt - 80% renty socjalnej,
- 75-79 pkt - 60%. renty socjalnej,
- 70-74 pkt - 40% renty socjalnej.
Zdjęcie poglądowe. Źródło: Pixabay
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.