Spotkanie poprowadziła Ilona Flażyńska z Muzeum Treblinka, redaktorka naczelna publikacji, która dzieliła się swoją wiedzą na temat konkursu i losów ofiar, jakie zostały przytaczane w wierszach zgłoszonych do konkursu. Wydarzenie stało się ważnym momentem, w którym uczestnicy mieli okazję zanurzyć się w tematykę Holocaustu i historii obozu koncentracyjnego. Wiersze swą tematyką nawiązywały do Karnego Obozu Pracy Treblinka I, Obozu Zagłady Treblinka II czy stacji kolejowej Treblinka.
Wśród przybyłych na wydarzenie były dwie autorki zwycięskich wierszy, mieszkanki gminy Małkinia Górna: Justyna Bocian oraz Halina Rytelek-Skorek, które wraz z harcerzami, pracownikami muzeum oraz zaproszonymi gośćmi czytały swoje utwory. Dzięki temu można było doświadczyć wyjątkowego połączenia doświadczenia i entuzjazmu młodych osób z refleksją oraz głębią wierszy poruszających trudne tematy.
Utwory prezentowane podczas spotkania były niezwykle przejmujące i pełne emocji, skłaniając słuchaczy do refleksji nad wagą upamiętniania ofiar oraz koniecznością pamięci o przeszłości. Przez chwilę uczestnicy spotkania mogli przenieść się do czasów, które wciąż pozostają jednym z najtragiczniejszych rozdziałów w historii ludzkości.
Spotkanie było nie tylko okazją do wysłuchania wzruszających wierszy, ale również możliwością obejrzenia filmu pt.: "Oczy suche od łez". Projekt ten, oparty na relacjach więźniów, opowiadał o przybyciu transportu do Obozu Zagłady Treblinka II. Ten dodatkowy element wprowadził uczestników w atmosferę dramatycznych wydarzeń minionych czasów.
Spotkanie z "obozową" poezją było okazją do zacieśniania więzi społeczności lokalnej. W wydarzeniu wzięło udział wielu mieszkańców gminy, a wyłonione w konkursie wiersze, były dziełem 45 osób z różnych zakątków kraju, w wieku od 15 do 80 lat. Obecność zarówno doświadczonych poetów, jak i tych, którzy po raz pierwszy dzielili się swoimi emocjami na papierze, pokazała że temat wciąż pozostaje aktualny i ważny dla różnych pokoleń.
Inicjatywa Muzeum Treblinka, stanowi przykład na to, jak społeczności mogą angażować się w upamiętnianie przeszłości i edukację historyczną, dzięki czemu historia nie zostanie zapomniana.
Promocja tomiku odbyła się 10 stycznia 2024 o godz. 18:00. Publikację można wypożyczyć w Gminnej Bibliotece Publicznej w Małkini Górnej lub zakupić w siedzibie Muzeum Treblinka w cenie 15 zł.
Spotkanie promujące tomik poezji "Pamięć o Zagładzie zapisana w wierszach" w Małkini Górnej (10.01.2024)
Ilość zdjęć w albumie: 33
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.