Podsumowanie efektów pracy mazowieckich policjantów w ubiegłym roku
Dodano: 18 stycznia 2007 17:51,
Autor: Urząd Miasta
Wyniki osiągnięte przez Komendę Powiatową Policji w Ostrowi Mazowieckiej wskazują, że poziom bezpieczeństwa w powiecie nadal wzrasta.
Zwiększyła się skuteczność ustalania sprawców przestępstw, która na koniec 2006 roku wyniosła 77,7 proc. co oznacza wzrost o 1,8 proc. w porównaniu z rokiem 2005. Wyraźnie, bo aż o 11,2 proc. wzrosła efektywność ścigania sprawców przestępstw kryminalnych, która wynosi 67,9 proc., co daje piąte miejsce na Mazowszu (średnia w województwie – 51,6 proc.). W przestępstwach gospodarczych wykrywalność zwiększyła się o 3,3 proc. i wynosi 96,3 proc., w przestępstwach przeciwko życiu – 90,7 (poprawa o 2,7 proc.). – Szczególnie cieszy wzrost skuteczności w wykrywaniu przestępstw najbardziej dokuczliwych społecznie, takich jak kradzieże, kradzieże z włamaniem czy kradzieże samochodów – uważa komendant powiatowy policji mł. insp. Sławomir Lewandowski. W rozbiciu na poszczególne kategorie przestępstw wygląda to następująco: kradzieże – 41,6 proc. (wzrost o 11,2 proc. – czwarte miejsce), kradzieże z włamaniem – 26,1 proc. (wzrost o 4,9 proc.), kradzieże samochodów – 30 proc. (poprawa o 11,1 proc. i ósme miejsce w województwie). Bardzo pozytywnym zjawiskiem jest także radykalne zmniejszenie się przypadków kierowania pojazdami w stanie nietrzeźwym. W roku 2004 zatrzymano 531 pijanych kierowców, w roku 2005 – 569, a w ubiegłym – 339. – Interpretuję to jako efekt opamiętania się, co jest konsekwencją braku taryfy ulgowej ze strony policji, prokuratury i sądu. Ścisłe współdziałanie tych trzech podmiotów przyniosło takie pozytywne efekty – twierdzi komendant Lewandowski. O codziennej pracy ostrowskich policjantów mówią także inne liczby. Łącznie w ubiegłym roku ustalili oni 1047 podejrzanych o dokonanie przestępstw (niemal trzy osoby dziennie), z tego 959 dorosłych. W stosunku do 81 z nich, sąd zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania (52 osoby) lub dozoru policyjnego (29 osób). Prowadzono także 286 postępowań w sprawach o posiadanie narkotyków. W drugim półroczu, a zwłaszcza od rozpoczęcia nowego roku szkolnego, wypowiedziano też zdecydowaną walkę tzw. przemocy rówieśniczej w szkołach. Kilka takich przypadków miało miejsce i w powiecie ostrowskim. – Wspólnie z sądem, prokuraturą oraz władzami samorządowymi powiatu i gmin podjęliśmy działania, które powinny ukrócić to negatywne zjawisko – mówi komendant.
Z wynikami pracy ostrowskich policjantów znakomicie łączy się i współgra najnowsza społeczna inicjatywa, jaką jest powołanie pod przewodnictwem starosty Społecznego Komitetu Fundacji Sztandaru dla Komendy Powiatowej Policji. W jego skład wchodzą między innymi burmistrzowie i wójtowie, Stowarzyszenie Rodzina Policyjna. Po zarejestrowaniu Komitetu zostanie założone konto bankowe, na które można będzie dokonywać wpłat. – W ostatnich latach wyraźnie wzrósł poziom bezpieczeństwa mieszkańców powiatu – mówi starosta ostrowski Zbigniew Kamiński. – Mniej jest zagrożeń i wypadków. Nowy komendant mocno postawił na współpracę z samorządami, działania prewencyjne czy ściganie nietrzeźwych kierowców. Ufundowanie sztandaru ze środków społecznych będzie wyrazem naszego uznania dla pracy Policji i jednocześnie podziękowania za porządek, zaangażowanie i coraz bezpieczniejszy powiat. Będzie też symbolem łączności mieszkańców z tymi, którzy stoją na straży ich bezpieczeństwa. Uroczystość wręczenia sztandaru powinna nastąpić w lipcu podczas obchodów Święta Policji. Dodatkowym jej elementem będzie odsłonięcie w budynku Komendy Powiatowej, tablicy ku czci poległych w służbie policjantów II RP z powiatu ostrowskiego. Wtedy też zostanie przekazana urna z ziemią przywiezioną przez uczestników Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego z cmentarza wojennego w Miednoje, na którym spoczywa ponad 6 tys. polskich policjantów zamordowanych przez NKWD. – Jest to bardzo cenna inicjatywa i traktuję ją jako wyraz troski a także współodpowiedzialności za poziom bezpieczeństwa w powiecie, a jednocześnie wdzięczności i dostrzeżenia naszej ciężkiej pracy oraz jej efektów. Sztandar ufundowany przez społeczeństwo będzie dla nas wyróżnieniem i nagrodą – powiedział komendant powiatowy Policji.