Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Ostrowi Mazowieckiej (zdjęcia)

Dodano: 2 marca 2024 07:28, Autor: Kacper Jaworowski

Ostrów Mazowiecka uczciła pamięć Żołnierzy Wyklętych. Delegacje władz samorządowych oraz społeczność lokalna zebrały się pod pomnikami, by oddać hołd bohaterom walki o wolność.
Dnia 1 marca 2024 o godz. 11:45, delegacje władz samorządowych zgromadzili się pod pomnikiem rtm. Witolda Pileckiego, na placu przy Zespole Szkół nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej, aby oddać hołd bohaterowi, który stał się symbolem walki z totalitaryzmem. Tym punktem programu rozpoczęły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Ostrowi Mazowieckiej.

Następnie, delegacje udały się pod pomnik Żołnierzy Wyklętych, znajdujący się przy skrzyżowaniu ulic S. Duboisa i 3 Maja. W uroczystościach wzięły udział delegacje władz powiatu, miasta i gminy Ostrów Mazowiecka, a także przedstawiciele służb mundurowych, szkół, instytucji, związków i stowarzyszeń oraz mieszkańcy. Wydarzenie skupiło społeczność lokalną w jednym geście pamięci i wdzięczności wobec tych, którzy poświęcili swoje życie dla niepodległej Polski.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego, głos zabrał burmistrz miasta, Jerzy Bauer, który podziękował wszystkim za liczne przybycie i zaangażowanie w upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych. - Już po raz dziewiąty w tym miejscu obchodzimy uroczystość Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Niezłomnych. Ten pomnik to nie tylko symbol, ale również miejsce, które już przez to niemal dziesięciolecie wrosło w charakter, w krajobraz miasta. A krajobraz miasta, każdej społeczności, to nie tylko budynki, w tym budynki szczególnie związane z historią, ale krajobraz to również życie społeczne, to do czego przywiązujemy wagę, co dla nas jest ważne. Może nie rozmawiamy o tym i nie żyjemy tym, tak po prostu, na co dzień, z emocjami, ale jest to w nas. W naszych duszach, naszych relacjach, w programach działania, w programach edukacyjnych, w programach uroczystości miejskich, gminnych, powiatowych. I właśnie nie tylko ten pomnik, ale to wszystko co ten pomnik symbolizuje, jest również w naszej społeczności żywe - rozpoczął przemówienie Bauer.
REKLAMA


- Tutaj, bezpośrednio za obeliskiem, mamy wiele nazwisk. Myślę, że nie są to wszystkie nazwiska, ale już te nazwiska pokazują skalę oporu w tamtym czasie. I nie był to "opór dla oporu", bo nikt nie chciał walczyć kolejne lata. Ale niestety - ci, którzy przyszli jako zwycięzcy nad Niemcami, zaczęli mordować tych, którzy stawiali opór przez całą niemiecką okupację - kontynuował. - Tak naprawdę ten pomnik jest dla nas, dla naszej pamięci. Dla dorosłych, dla młodzieży i tych, którzy przyjdą po nas, dla tych, którzy dzisiaj się rodzą. A żeby ci, którzy się rodzą wiedzieli co to za miejsce, musimy zadbać o przekaz. Bo sam kamień - bez naszej postawy, bez organizacji, edukacji, bez choćby takich uroczystości i codziennej pracy edukacyjnej - sam kamień przestanie być wystarczająco mocnym wyrazem tego, co jest tak wielką częścią polskiej historii w XX wieku.

Następnie wszyscy złożyli kwiaty pod pomnikiem, wyrażając szacunek i wdzięczność dla tych, którzy walczyli o wolność i godność narodu polskiego. Po uroczystościach pod pomnikiem, uczestnicy udali się do kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrowi Mazowieckiej na mszę w intencji Żołnierzy Wyklętych.

Po oficjalnej części uroczystości, mieszkańcy miasta mieli okazję uczestniczyć w interesujących wydarzeniach związanych z historią Żołnierzy Wyklętych. Ostrowskie muzea zaprosiły na wykłady i koncerty, przybliżając tym samym życie i działalność tych niezłomnych bohaterów.

O godz. 15:00 w Muzeum Dom Rodziny Pileckich odbył się wykład pt. "Od harcerza do Żołnierza Niezłomnego", który pozwolił zgromadzonym zgłębić historię Witolda Pileckego podczas wojny - o misji powierzonej rotmistrzowi w 1945 roku, skąd wzięła się jego odwaga oraz niezłomność i jak 9 lat pracy harcerskiej wpłynęło na jego postawę. Natomiast o godz. 17:00 w Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej, odbył się koncert patriotyczny z komentarzem historycznym.


Zobacz również

Pamiętają o Wyklętych w gminie Brok (zdjęcia)

2 marca 2024, UMiG Brok, red. Kacper Jaworowski

Delegacja władz samorządowych, przedstawiciele placówek edukacyjnych, kulturalnych i religijnych, złożyła kwiaty pod pomnikiem "Żołnierzy Wyklętych".

Gmina Wąsewo przyłączy się do Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

28 lutego 2024, UG Wąsewo, red. Kacper Jaworowski

Urząd Gminy w Wąsewie i Stowarzyszenie Ziemia Wąsewska zapraszają do uczestnictwa w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

22. Wojskowy Ośrodek Kartograficzny w Komorowie odznaczony medalem "Zasłużony dla Muzeum Treblinka" (zdjęcia)

27 lutego 2024, Muzeum Treblinka, red. Elżbieta Krajewska

Uczestnicy uroczystości zostali oprowadzeni po wystawie Tradycji Ośrodka w Komorowie.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

INVEST DOM Partner Handlowy OKNOPLAST

ul. Plac Księżnej Anny Mazowieckiej 4/2
07-300 Ostrów Mazowiecka

OKNA, DRZWI, PARAPETY, ROLETY, MOSKITIERY, ŻALUZJE

ZHUP "MARK" S.C. Ryszard Kunka Marcin Kunka

ul. Sikorskiego 51A
07-300 Ostrów Mazowiecka

Meble wysokiej jakości na zamówienie!

Arkadia Piękna Salon & SPA

ul. T. Kościuszki 40
07-300 Ostrów Mazowiecka

Pozwól sobie na relaks i odprężenie w Arkadii Piękna!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]