Przekonać się o tej subtelnej granicy mogli uczestnicy niezwykłego spaceru klimatycznego z Filipem Springerem, który odbył się w czwartek, 7 marca 2024. Wydawałoby się, że pogoda sprzyjała: słońce świeciło, było ciepło, wiatr był lekki, ale to nienaturalna pogoda dla pory roku, którą mamy w kalendarzu. Pogoda nosiła ślady zmian klimatycznych, z którymi obecnie się mierzymy.
Spacer z Filipem Springerem nie był jedynie okazją do obserwacji otaczającego krajobrazu. To także podróż przez historię, literaturę i przemyślenia dotyczące antropocenu oraz naszego wpływu na świat. Springer poprowadził uczestników przez ulice miasta miasta i zakamarki natury, podważając tradycyjne spojrzenie na tereny zielone.
Gość ostrowskiej biblioteki nie tylko bada rzeczywistość materialną, ale również tkwi w jej głębszych warstwach, zastanawiając się nad istotą miejsca, które określamy jako naturalne. Czy niektóre z tych obszarów, choć pierwotnie formowane przez naturę, nie zostały już przekształcone przez ludzkie działanie?
Filip Springer (ur. 1982), reporter i fotograf, współpracujący z największymi polskimi tytułami prasowymi. Ukończył archeologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor książek "13 pięter", "Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast", "Miedzianka. Historia znikania" czy "Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u". Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010) oraz programu Młoda Polska Narodowego Centrum Kultury (2012). Finalista kilku znaczących nagród literackich. Współpracuje z Instytutem Reportażu, przy którym założył wraz z Julią Fiedorczuk pierwszą w Polsce Szkołę Ekopoetyki.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.