W dniu 19 marca 2024 roku podczas szkolenia "Kiszonki Warzywne" można było się dowiedzieć o tym co można kisić i jak wygląda proces kiszenia. Warsztaty z cyklu "Mazowieckie Dobre Praktyki i Tradycje Kulinarne" zorganizowane były przez Mazowieckie Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie przy współpracy z LGD "Zielone Sioło" a odbyło się w świetlicy wiejskiej KGW w Jelonkach.
Urząd Marszałkowski reprezentował Krzysztof Zaniewski - główny specjalista Wydziału Rolnictwa, Żywności i Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Prowadzącą szkolenia Anna Agnieszka Litwin - ekspertka ds. żywności ekologicznej, zaprezentowała uczestniczkom sposoby konserwowania różnorodnych warzyw i proporcje do przygotowania solanki. Kisić możemy niemal wszystkie ulubione warzywa. Ważne jest, aby były twarde, świeże i wysokiej jakości (najlepiej ekologiczne), wtedy zachowają piękny i jędrny kształt. Do kiszenia nadają się też nawet wybrane owoce, tj. jabłka, gruszki, brzoskwinie.
Podczas warsztatów uczestnicy wykonali Mix kiszonych warzyw zawierający kalafior, brokuł i marchew oraz zakwas z buraków, który ma w polskiej kuchni bardzo szerokie zastosowanie. Na zakończenie przygotowali Polskie kimchi -kiszonkę pochodzącą z Korei, której głównym składnikiem jest kapusta pekińska z dodatkiem warzyw. Jak podkreślała Anna Litwin sekretem dobrej kiszonki są nie tylko świeże warzywa i owoce, ale również woda jakiej użyjemy do fermentacji. Nie może ona pochodzić z plastikowych butelek, a najlepsza jest ta ze studni lub filtrowana.
Koło Gospodyń Wiejskich w Jelonkach udostępniło świetlicę i pomoc w przygotowaniu sali, Mamy nadzieję, że kiedy kiszonki ulegną fermentacji i staną się gotowe do konsumpcji, będą smaczną przekąską i dodatkiem do dań obiadowych, zaś zdobyte umiejętności i wiedza podczas warsztatów zaowocuje praktykowaniem kiszenia w rodzinnych domach.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.