Wierni spotkali się na ostrowskim cmentarzu parafialnym (zdjęcia)

Dodano: 1 kwietnia 2024 20:06, Autor: Elżbieta Krajewska

W Poniedziałek Wielkanocny, drugi dzień Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, została odprawiona msza święta na cmentarzu parafialnym.
Poniedziałek Wielkanocny, to drugi dzień Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Największe święta chrześcijańskie, takie jak Wielkanoc, obchodzi się przez dwa dni, aby móc głębiej rozważać tajemnice wiary. W kaplicy na cmentarzu parafialnym w dniu 1 kwietnia 2024 została odprawiona msza, w której uczestniczyli wierni.

W Poniedziałek Wielkanocny obchodzimy tzw."śmigus-dyngus". Mimo, iż śmigus i dyngus to dwa odrębne obyczaje ich nazwy połączyły się, ponieważ były praktykowane jednego dnia.

Dyngusem nazywano datek dawany przez gospodynie mężczyznom chodzącym w Poniedziałek Wielkanocny po domach, składającym życzenia świąteczne i wygłaszającym oracje i wiersze o męce Pańskiej, czy też komiczne parodie. W zamian za to otrzymywali jajka, wędliny i pieczywo.
REKLAMA


Śmigus z kolei to obyczaj polewania się wodą w Poniedziałek Wielkanocny. Stąd też nazwa "lany poniedziałek". Zwyczaj prawdopodobnie ma korzenie pogańskie i wiąże się z radością po odejściu zimy oraz z obrzędami mającymi zapewnić urodzaj i płodność.

Chrześcijaństwo dodało do tego oczyszczającą symbolikę wody, a także tradycję, zgodnie z którą oblewanie wodą jest pamiątką rozpędzania tłumów, które gromadziły się w poniedziałek, rozmawiając o zmartwychwstaniu Chrystusa.

W Poniedziałek Wielkanocny gospodarze o świcie wychodzili w pola i kropili je wodą święconą, żegnali się przy tym znakiem krzyża i wbijali w grunt krzyżyki wykonane z palm poświęconych w Niedzielę Palmową, co miało zapewnić urodzaj i uchronić plony przed gradobiciem. Pola objeżdżano w procesji konnej.



źródło: ekai.pl

Zobacz również

Grób Pański w parafii pw. św. Jozafata BM w Komorowie (zdjęcia)

30 marca 2024, Kacper Jaworowski

Niezwykłe miejsce, gdzie adoruje się Najświętszy Sakrament, czyli Grób Pański, stanowi, w liturgii katolickiej, symbol tajemnicy grobu Chrystusa. Tak wyglądał w parafii w Komorowie.

Grób Pański w parafii pw. WNMP w Ostrowi Mazowieckiej (zdjęcia)

30 marca 2024, Kacper Jaworowski

Grób Pański, artystyczna instalacja nawiązująca do miejsca pochówku Jezusa, stanowi wyjątkowe miejsce kontemplacji dla wiernych. Tak wyglądał grób w ostrowskiej parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Grób Pański w parafii pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Ostrowi Mazowieckiej (zdjęcia)

30 marca 2024, Kacper Jaworowski

W okresie Wielkanocy, Groby Pańskie stają się miejscem skupienia i refleksji nad Męką Pańską, a procesja Rezurekcyjna jest wyrazem radości z Zmartwychwstania Chrystusa.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

MI-4 Anna Jagodzińska

ul. Plac Ks. Anny Mazowieckiej 4
07-300 Ostrów Mazowiecka

Nowe kserokopiarki - gwarancja jakości!

Studio makijażu i fotografii

ul. Broniewskiego 2/5 (I piętro)
07-300 Ostrów Mazowiecka

Fotografia studyjna, plenerowa, chrzty, komunie, urodziny, portety, zdjęcia biznesowe, sesje świąteczne.

Pizzeria PrimaVera

ul. Wiejska 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

Zapraszamy do nowej pizzerii w Ostrowi! tradycyjny, włoski smak!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]