Źródło zdjęcia: arch. pryw./Rafał Swaczyna
Dlaczego kandyduje Pan do Rady Powiatu?
Zależy mi na naszej ostrowskiej społeczności. Chcę aby w naszym regionie, żyło się lepiej, ciekawiej, bezpieczniej. Miasto, to przede wszystkim my, mieszkańcy. To my je tworzymy, to my je budujemy, to my w nim żyjemy. Chcę wspierać ludzi z inicjatywą, z pasją, wykazujących chęć do działania na rzecz innych. Sam jestem działaczem. Rozumiem jak ważne jest wspieranie lokalnych inicjatyw. To one budują naszą społeczność i wpływają na rozwój naszego miasta.
Co do tej pory udało się Panu zrobić dla miasta?
Od ponad dwudziestu lat działam na rzecz naszego miasta i regionu. Powołałem do życia m.in. Scenę Kotłownia, Teatr Bazar, Szkołę Muzyczną, Galerię Pasaż Sztuki, Studio Tańca. Zorganizowałem kilkaset spektakli, wystaw, koncertów, happeningów, festynów, konkursów, wydarzeń plenerowych. Brałem udział w akcjach społecznych, zaangażowałem się w sprzątanie okolicznych lasów.
Teatr Scena Kotłownia to jedno z moich najważniejszych osiągnięć społeczno-artystycznych. Zrealizowałem w Ostrowi 45 premier, gdzie zaangażowałem ponad 150 dzieci i młodzieży. Wystawiliśmy ponad 1600 spektakli. Zdobyliśmy ponad 100 nagród festiwalowych na terenie całego kraju. Scenę Kotłownia odwiedzało rocznie 5000-8000 widzów. To był ewenement na skalę całego kraju.
Oprócz spektakli organizowałem na ostrowskiej scenie Kabarety i Stand-upy (m.in. Czesuaf, Jurki, Chyba, Z Konopi, ADI, Marek Grabie, Krzysztof Daukszewicz, Grzegorz Halama, Piotr Bałtroczyk, Ireneusz Krosny), koncerty i recitale (np. HappySad, Muzyka Końca Lata, Berkut). Na Scenie Kotłownia wystąpił Jan Machulski, Jacek Kawalec, Sebastian Cybulski.
Źródło zdjęcia: Teatr Scena Kotłownia
Realizowałem cykliczne wydarzenia, festyny, wieczory poezji, recitale w wykonaniu lokalnych wokalistów. Nasza scena była zawsze otwarta na inicjatywy młodych ludzi. Nawiązałem współpracę z dyrektorami szkół, instytucjami kultury, właścicielami przedsiębiorstw, kościołami, mediami, teatrami, samorządami.
Udało mi się ustanowić doroczną nagrodę za całokształt działalności artystycznej, przyznawaną od czterech lat przez Zarząd Powiatu. Do tej pory nagrodziliśmy Stefana Wernera, Artura Szydlika, Miłosławę Skoczek-Śliwińską oraz Agnieszkę Krasinkiewicz.
Scena Kotłownia w tej chwili nie ma lokalu, ale ostatnio przeczytaliśmy, że mogłaby się znaleźć w budynku SDH? Jest to możliwe?
Niestety myślę, że jest to mało prawdopodobne. Lokal wymaga bardzo gruntownego remontu, co może potrwać kilka lat. W tej chwili spotykamy się grupą w prywatnym domu, bez możliwości grania na scenie. Zwróciłem się z prośbą o pomoc do urzędu miasta, w związku z obecną naszą sytuacją. Po analizie zasobów miasta, padła propozycja umieszczenia nas w budynku SDH, który stał się własnością miasta. A dokładnie w dobudówce przeznaczonej do rozbiórki na tyłach obiektu. Niepokoi mnie fakt, że chce się Scenę Kotłownia umieścić w budynku przeznaczonym do rozbiórki! Poza tym, są określone plany na ten obiekt i wątpię, że Scena Kotłownia zmieści się z całym swoim dobytkiem (sceną, widownią, garderobą, magazynem). W czasie trwających wyborów planów w SDH przybywa (śmiech). Dlatego coraz mocniej wątpię w powodzenie tego pomysłu. I najważniejsze, kiedy to się stanie? Za cztery, pięć lat? Trzeba jak najszybciej znaleźć miejsce dla zespołu teatralnego, bo grupa czeka.
A jakie są Pana plany na najbliższą kadencję?
Mam kilka priorytetów. Jednym z nich jest Sala Widowiskowa. To wstyd, aby kultura w naszym mieście była wciśnięta w obiekty, które są salami konferencyjnymi, a nie obiektami dostosowanymi na wydarzenia kulturalne, spektakle, koncerty, kabarety. Czas, aby powstała prawdziwa sala widowiskowa, dla nas wszystkich.
Kolejny ważny punkt to Młodzieżowy Budżet Obywatelski - dajmy młodzieży możliwość realizacji własnych inicjatyw, swoich pomysłów. Niech sami zadecydują, co chcieliby zrobić, co im jest potrzebne, na co chcą przeznaczyć środki.
Chcę stworzyć Park Ostrowski. Wykorzystać potencjał lasku obok szpitala. To idealne miejsce. Bogaty drzewostan, przestronny teren, dogodna lokalizacja, mała odległość od największego osiedla oraz nowych bloków przy ul. Kolarskiej.
Tereny inwestycyjne. Należy zaplanować teren oraz infrastrukturę przy okazji projektowania tzw. "małej obwodnicy" od ronda w Podborzu do Ugniewa. Dogodna lokalizacja przy trasie S8 i S61 oraz planowana dobra komunikacja drogowa i kolejowa, przyczyni się do zainteresowania inwestorów naszym terenem.
Inkubator biznesu. Dla młodych, początkujących przedsiębiorców należy stworzyć program "na start", który pomoże w początkowej fazie prowadzenia nowej działalności gospodarczej. Oczywiście chciałbym się zająć sprawą całodobowych aptek, drogami, bezpieczeństwem na przejściach dla pieszych, rozwojem oświaty, punktem krwiodawstwa. Zapraszam na mój profil Facebook, po więcej informacji oraz szczegółowe opisy.
Czym Pan się zajmuje na co dzień?
Pracuję w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży, w Miejskim Domu Kultury - Dom Środowisk Twórczych w Łomży, w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży oraz prowadzę społecznie Scenę Kotłownia w Ostrowi Mazowieckiej. Lubię teatr, film, książkę, majsterkowanie i podróże. Mam dwójkę dzieci, syna i córkę.
Źródło zdjęcia: arch. pryw./Rafał Swaczyna
Jak na Pana można zagłosować?
Kandyduję do Rady Powiatu Ostrowskiego na liście nr 16, KWW Niezależni Razem. Rafał Krzysztof Swaczyna. Zagłosować na mnie mogą wszyscy mieszkańcy miasta Ostrów Mazowiecka. Każdy głos jest ważny, dlatego zachęcam Państwa do wzięcia udziału w wyborach. Proszę o Państwa głos. Działajmy RAZEM dla WSZYSTKICH dla lepszego jutra.
Źródło zdjęć: Niezależni Razem/Rafał Swaczyna
Materiał wyborczy KWW Niezależni Razem
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.