Zofia Kucówna urodziła się w Warszawie i już w wieku 22 lat ukończyła studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Przez całą swoją karierę związana była z teatrem, występowała na deskach kilkunastu teatrów w Krakowie, Lublinie, Warszawie, a nawet w Helsinkach. Aktorka była również związana z Teatr Telewizji TVP, w którym zagrała kilkadziesiąt ról.
Zofia Kucówna była również autorką poczytnych książek i pedagożką. W latach 70. bardzo zaangażowała się w rozwój Domu Artystów Weteranów Scen Polskich. Na jego rzecz działała do końca swojego życia.
Urodzona w Warszawie 12 maja 1933 roku, jednak dzieciństwo spędziła w Komorowie, które kojarzyło jej się z kosztelami i bezmięsnym kuglem. W czasie spotkania w Ostrowi Mazowieckiej nie zabrakło wspomnień lokalnych, o sklepikach, ludziach i miejscach, których już nie ma. Artystka opowiadała o pięknym życiu przedwojennych elit, dziecięcych zabawach w Komorowie, ale też o "przewspaniałych plackach kartoflanych ze śmietaną", które Kucówna jadła w restauracji Ratuszowa.
Na spotkaniu obecny był również Ryszard Ejchekraut, którego artystka nazwała "Encyklopedią Komorowa", i z którym dyskutowała o historii Szkoły Podchorążych Piechoty.
Zofia Kucówna wpisała się również do księgi pamiątkowej - "Ostrowio Kochana! Przez całe życie towarzyszysz mi Ty i Komorowo i nijak nie mogę z serca Was wyrzucić. Tu zaczęłam chodzić, śmiać się, płakać, wzruszać, tęsknić za każdym dniem minionym. Wracam zawsze ze wzruszeniem i wielką miłością". Zofia Kucówna napisała książkę, by pożegnać się z publicznością, zamknąć za sobą drzwi. Na spotkaniu w ratuszu opowiadała o dzieciństwie w Komorowie, pracy pedagogicznej i życiu aktora.
Źródło zdjęć: Redakcja/Anna Krajewska
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.