Lokale wyborcze będą czynne od godziny 7:00 do 21:00, aby zapewnić wystarczająco dużo czasu dla wszystkich głosujących.
Liczba kart do głosowania oraz sposób głosowania
Głosujący w większości gmin będą mieli możliwość oddania czterech głosów: po jednym na radnych gminy, powiatu, województwa oraz jeden na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
Mieszkańcy gmin miejskich (miasto jest gminą per se) lub miast na prawach powiatu otrzymają trzy karty do głosowania, gdyż wybierają wyłącznie radę miejską i burmistrza/prezydenta miasta (bez osobnych organów gminy - w pierwszym przypadku; oraz powiatu - w drugim przypadku), a także radnych do sejmiku wojewódzkiego. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy kandydować do danej rady postanowiło tyle osób, ile jest mandatów. W takim wypadku wyborów nie przeprowadza się, a mandaty kandydaci otrzymują z urzędu. Taka sytuacja w powiecie ostrowskim ma miejsce w gminie Szulborze Wielkie.
W przypadku mieszkańców miast takich jak np. Kraków, Toruń czy Warszawa, mieszkańcy dodatkowo głosują na radnych dzielnic, jednakże jedynie w Warszawie wybory radnych dzielnicy pokrywają się datowo z wyborami samorządowymi.
Według Państwowej Komisji Wyborczej, w wyborach samorządowych 2024 na blisko 47 tys. urzędów startować będzie łącznie 187.323 kandydatów (nie licząc kandydatów do rad dzielnic m. st. Warszawy). Jednak w 412 polskich gminach zarejestrowano tylko po jednym kandydacie na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Pomimo tego, wybory w tych miejscach odbędą się, a głosujący będą mieli możliwość zagłosowania "TAK" lub "NIE". Jeśli kandydat uzyska ponad połowę głosów na "TAK", zostanie wójtem, burmistrzem lub prezydentem. W przeciwnym razie, włodarza wybierze nowo wybrana rada gminy, powiatu lub miasta, w tajnym głosowaniu bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady.
Karty do głosowania i sposób oddania głosu
Wybór wójta, burmistrza lub prezydenta miasta
Na karcie do głosowania znajdują się nazwiska kandydatów na różowym tle, wraz ze skrótem nazwy komitetu wyborczego lub symbolem graficznym komitetu. Głos oddajemy, stawiając znak "X" w kratce przy nazwisku jednego kandydata.
Źródło zdjęcia: PKW
Gdy jest tylko jeden kandydat
Jeśli na karcie znajduje się tylko jedno nazwisko, głosujemy, stawiając znak "X" w kratce oznaczonej słowem "TAK", jeśli popieramy kandydata, lub w kratce oznaczonej słowem "NIE", jeśli się sprzeciwiamy. W przypadku postawienia znaku "X" w obu kratkach lub ich pominięcia, głos będzie nieważny.
Źródło zdjęcia: PKW
Głosowanie na radnych gminy do 20 tys. mieszkańców
Karta zawiera nazwiska kandydatów na szarym tle. Głosujemy, stawiając znak "X" przy nazwisku jednego kandydata.
Źródło zdjęcia: PKW
Głosowanie na radnych gminy powyżej 20 tys. mieszkańców
Karta ma inny układ. Aby oddać głos, należy znaleźć listę kandydatów, na którą chcemy zagłosować, i postawić znak "X" przy nazwisku wybranego kandydata - wyłącznie na tej liście.
Źródło zdjęcia: PKW
Głosowanie na radnych do rady powiatu
Na karcie znajdują się nazwiska kandydatów na żółtym tle. Oddajemy głos, stawiając znak "X" przy nazwisku wybranego kandydata - wyłącznie na tej liście.
Źródło zdjęcia: PKW
Głosowanie na radnych sejmiku województwa
Podobne zasady dotyczą wyborów do sejmiku województwa. Wybieramy listę kandydatów na niebieskim tle, a następnie wybieramy kandydata, na którego chcemy zagłosować, stawiając znak "X" w kratce przy nazwisku.
Źródło zdjęcia: PKW
Jak głosować? Poradnik wideo PKW
Jeśli nadal nie wiesz jak zagłosować, to dokładną i przejrzystą instrukcję głosowania w formie poradnika wideo opublikowała Państwowa Komisja Wyborcza na swoim kanale w serwisie YouTube. Film poniżej:
Na kogo mogę głosować?
Radni do sejmiku województwa
Każdy mieszkaniec powiatu ostrowskiego głosuje w tym samym okręgu na radnych do sejmiku. Nasz powiat przynależy do okręgu wyborczego nr 6, wraz z powiatami: garwolińskim, łosickim, makowskim, mińskim, ostrołęckim, siedleckim, sokołowskim, węgrowskim i wyszkowskim oraz miastami na prawach powiatu Ostrołęką i Siedlcami. W naszym okręgu do rozdysponowania będzie 9 mandatów, a powalczy o nie 103 osoby.
Wszystkich kandydatów można znaleźć tu - lista kandydatów do sejmiku województwa mazowieckiego.
Radni do rady powiatu
W powiatach do 40 tys. mieszkańców w skład rady powiatu wchodzi 15 radnych oraz po dwóch na każde kolejne rozpoczęte 20 tys. mieszkańców, nie więcej jednak niż 29 radnych. Powiat ostrowski ma ponad 70 tys. mieszkańców, co oznacza, że radnych jest 19. Do rywalizacji stanęło 160 kandydatów, czyli na na 1 mandat przypada 8,4 osoby.
Powiat podzielony jest na 4 okręgi - nr 1 (miasto Ostrów Mazowiecka; 6 mandatów), nr 2 (gminy: Andrzejewo, Boguty-Pianki, Nur, Szulborze Wielkie, Zaręby Kościelne; 4 mandaty), nr 3 (gminy: Brok, Ostrów Mazowiecka, Stary Lubotyń, Wąsewo; 6 mandatów), nr 4 (gmina Małkinia Górna, 3 mandaty).
Lista osób ubiegających się o mandat radnego powiatu, dostępna jest pod tym linkiem - lista kandydatów do rady powiatu.
Radni do rad gmin
W 11 gminach wchodzących w skład powiatu ostrowskiego, jedynie w gminie Szulborze Wielkie nie odbędą się wybory do rady gminy. Pozostałe gminy podzielone są na 15 okręgów wyborczych, z których będzie można wybrać po jednym radnym. Wyjątek stanowi gmina miejska Ostrów Mazowiecka, która podzielona jest na 3 okręgi. W każdym z nich mandat otrzyma 7 osób, co łącznie da 21 radnych.
- kandydaci do Rady Gminy Andrzejewo
- kandydaci do Rady Gminy Boguty-Pianki
- kandydaci do Rady Gminy Brok
- kandydaci do Rady Gminy Małkinia Górna
- kandydaci do Rady Gminy Nur
- kandydaci do Rady Gminy Ostrów Mazowiecka
- kandydaci do Rady Gminy Stary Lubotyń
- kandydaci do Rady Gminy Wąsewo
- kandydaci do Rady Gminy Zaręby Kościelne
- kandydaci do Rady Miasta Ostrów Mazowiecka
- skład Rady Gminy Szulborze Wielkie kadencji 2024-2029.
Burmistrzowie i wójtowie
Burmistrzów wybieramy w 2 gminach - miejskiej Ostrów Mazowiecka (5 kandydatów) i miejsko-wiejskiej Brok (2 kandydatów). W pozostałych 9 gminach będzie można dokonać wyboru wójta. Po jednym kandydacie na wójta zgłosiło się w gminach: Ostrów Mazowiecka, Nur, Szulborze Wielkie i Zaręby Kościelne. W tych gminach stawiamy krzyżyk w kratce przy "TAK", jeśli popieramy daną osobę, lub przy "NIE", jeśli nie chcemy, by została wójtem.
Wszystkich kandydatów na burmistrzów i wójtów, można znaleźć tutaj - lista kandydatów na stanowisko burmistrza i wójta.
Podsumowanie
Od 2018 roku wybory samorządowe w Polsce odbywają się co pięć lat, zgodnie z trwającymi kadencjami organów administracji lokalnej. Taki rytm sprawowania władzy przez radnych gmin, miast, powiatów, sejmików, a także urzędujących wójtów, burmistrzów, prezydentów i wojewodów wprowadzono, aby zapewnić stabilność i ciągłość działań na poziomie lokalnym. Przez dwadzieścia lat, od 1998 do 2018, kadencje trwały cztery lata.
Pierwsza tura wyborów samorządowych w Polsce w roku 2018 odbyła się 21 października. Ze względu na zaplanowany termin wyborów parlamentarnych w październiku 2023, istniało ryzyko nakładania się dwóch kluczowych elekcji w tym samym czasie. Aby uniknąć takiej sytuacji, na mocy "Ustawy z 29 września 2022 r. o przedłużeniu kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego", podjęto decyzję o wydłużeniu kadencji rad gmin, rad miast, rad powiatów, sejmików województw, rad dzielnic miasta stołecznego Warszawy oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do 30 kwietnia 2024.
Prezes Rady Ministrów Donald Tusk, w dniu 29 stycznia 2024, wyznaczył dzień wyborów samorządowych na niedzielę, 7 kwietnia. Kolejna data, zgodnie z planem, przewiduje drugą turę wyborów, która odbędzie się dwa tygodnie później, 21 kwietnia.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.