W dniu 18 kwietnia 2024 roku, w Muzeum Rolnictwa im. Księdza Krzysztofa kluka w Ciechanowcu , odbyła się niezwykła konferencja naukowa, która zgromadziła ekspertów, naukowców oraz pasjonatów tematyki hodowli zwierząt. Organizowana na zaproszenie Instytutu Zootechniki - Państwowego Instytutu Badawczego w Krakowie, konferencja miała na celu dyskusję na temat "Bydła Nadbużańskiego Czarnego - czy jeszcze istnieje?".
Bydło nadbużańskie czarne, uważane dotychczas za gatunek wymarły, stało się przedmiotem zainteresowania naukowców i hodowców ze względu na swoją wyjątkową historię i cechy. Rasa ta, związana z obszarem historycznej "Ziemi nurskiej", stanowi dziedzictwo kulturowe regionu, który jest częścią obszaru Lokalnej Grupy Działania "Zielone Sioło".
Prace nad przywróceniem gatunku i ochroną zasobów genetycznych rozpoczął Instytut Zootechniki BIP w Krakowie w 2022 roku. Dzięki ich wysiłkom oraz zaangażowaniu hodowców, obecnie populacja bydła nadbużańskiego czarnego liczy 19 sztuk, z których 11 znajduje się w gospodarstwie państwa Godlewskich w Strękowie Nieczykowskim.
Podczas konferencji, dr inż. Ewa Sosin, koordynator ds. ochrony zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich, zaprezentowała historię rasy oraz wyniki badań, w które osobiście jest bardzo zaangażowana. Dr Paweł Radomski omówił z kolei system certyfikacji "Ras Rodzimych" oraz produkty uzyskiwane z surowców tych ras.
W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Dyrekcji Muzeum Rolnictwa, pracowników Biura Powiatowego ARiMR w Ostrowi Mazowieckiej oraz hodowców z terenu gminy Nur. To wyjątkowe wydarzenie nie tylko przyniosło cenne informacje naukowe, ale także stanowiło okazję do integracji środowiska hodowców oraz podkreślenia znaczenia ochrony dziedzictwa genetycznego zwierząt gospodarskich.
Ocalić gatunek od zapomnienia - konferencja naukowa o bydle nadbużańskim czarnym (18.04.2024)
Ilość zdjęć w albumie: 18
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.