Rajd rozpoczął się i zakończył na rynku w Nurze, gdzie zgromadziły się załogi w swoich klasycznych samochodach (chociaż nie tylko, były motocykle i auta współczesne). Duże zainteresowanie wzbudził przedwojenny, krótko produkowany (w latach 1935-1937) Opel P4, Volvo Amazon, motocykl Motobecane D45S czy amerykańskie auta, takie jak Cadillac Eldorado, Dodge Charger czy Ford Ranchero.
Po drodze uczestnicy mieli do wykonania próbę sportową oraz musieli rozwiązać zagadkę kryminalną sprzed lat, co dodało rywalizacji dodatkowej ekscytacji. Organizatorzy sprytnie ukryli wskazówki w "Głosie Nadbużańskim", co wymagało od uczestników nie tylko spostrzegawczości, ale także sprytu.
Pierwszym przystankiem na trasie rajdu był Czyżew, gdzie o godz. 13:00 uczestnicy mogli odpocząć i posilić się przygotowanym poczęstunkiem. Atmosfera była radosna, a dodatkowe atrakcje i upominki dla tych, którzy nie brali udziału w rajdzie, podtrzymywały dobry nastrój. Około godz. 15:00 załogi ruszyły w dalszą drogę, kontynuując rywalizację i zwiedzanie.
Jednym z interesujących punktów na mapie rajdu było Muzeum Rolnictwa im. Księdza Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Uczestnicy mieli okazję nie tylko zwiedzić muzeum, ale także podziwiać jego imponujący zbiór ciągników, co było miłą niespodzianką dla wszystkich miłośników techniki rolniczej.
Metą rajdu ponownie stał się rynek w Nurze, gdzie organizatorzy dokonali podsumowania wyników. Piloci przekazali karty rajdu, a zwycięzcy zostali uhonorowani w obecności licznych kibiców i mieszkańców, którzy z entuzjazmem śledzili wydarzenia na trasie. Zakończenie rajdu umilił wspólny posiłek, przygotowany przez Koła Gospodyń Wiejskich z Nura i Żeber-Laskowca, który był doskonałą okazją do wymiany wrażeń i doświadczeń z trasy.
- Chciałbym przede wszystkim bardzo serdecznie podziękować, w imieniu swoim i zaprzyjaźnionych Kół Gospodyń Wiejskich, bo dzisiaj - mam nadzieję - że nikt głodny stąd nie wyjedzie. Jak ktoś chce dokładkę to zapraszamy serdecznie - rozpoczął przemówienie Rafał Kruszewski, wójt gminy Nur. - Powiem krótko, dwa zdania. Ja chciałbym wam serdecznie podziękować, po raz drugi, że odwiedzacie gościnną ziemię nurską. Dziękujemy. Tym wszystkim pasjonatom, którzy są dziś z nami - ogromne wrażenie, ogromne słowa pochwał, podziękowania, za tę pasję, którą obdarzacie tutaj wszystkich. Pokazujecie jak wiele miłości wkładacie w tę motoryzację lat minionych. Serdecznie wam za to dziękuję w imieniu swoim i naszej społeczności lokalnej, serdecznie zapraszamy częściej do odwiedzin naszej kochanej gminy Nur - zakończył wójt.
Wyniki końcowe
Klasyfikacja generalna
- 1. miejsce, załoga nr 24, Maciej Zalewski i Piotr Licau, BMW 518, rok 1975
- 2. miejsce, załoga nr 7, Piotr Janicki i Antoni Janicki, Volvo Amazon, rok 1966
- 3. miejsce, załoga nr 54, Jan Kasprzycki i Rafał Górski, Lancia Fulvia, rok 1972
Klasa 126
- 1. miejsce, załoga nr 50, Paweł Kaczmarski i Piotr Kaczmarski, Fiat 126p, rok 1978
- 2. miejsce, załoga nr 66, Paweł Starewicz i Elżbieta Sroczyńska, Fiat 126p, rok 1990
- 3. miejsce, załoga nr 29, Monika Stachurska i Jarosław Stachurski, Fiat 126p, rok 2000
Konkurs Elegancji o Puchar Burmistrza Czyżewa
Załoga nr 1, Leszek Głowacki i Paweł Wasiluk, Opel P4, rok 1937
Pełne wyniki można znaleźć pod następującymi linkami:
- klasyfikacja generalna;
- klasy rocznikowe;
- klasa 126.
II Rajd Nadbużański nie tylko dostarczył rozrywki, ale również wpisał się w kalendarz wydarzeń motoryzacyjnych w Polsce. Stanowił on III rundę samochodową Mistrzostw Okręgu Warszawskiego Pojazdów Zabytkowych PZM oraz I rundę Turystycznego Pucharu 126p. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli wójt gminy Nur Rafał Kruszewski oraz burmistrz Czyżewa Franciszek Kuszewski.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.