II Festiwal Kultury Łowieckiej - niepowtarzalne widowisko w Ostrowi Mazowieckiej (zdjęcia)

Dodano: 26 maja 2024 18:46, Autor: Elżbieta Krajewska

Przemarsz przez miasto pocztów sztandarowych oraz myśliwych z psami i sokołami, koncert muzyki łowickiej, piknik myśliwski, ciekawe prelekcje, wystawa.
W sobotę, 25 maja 2024, Ostrów Mazowiecka stała się centrum kulturalnym dla miłośników łowiectwa i przyrody podczas II Festiwalu Kultury Łowieckiej. Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą mszą świętą hubertowską w kościele pw. Wniebowzięcia NMP, którą koncelebrowali proboszcz ks. Jan Okuła, ks. Jerzy Kruszewski, ks. Krzysztof Knajp oraz kapelani kół myśliwskich.

Po mszy świętej, z kościoła do Starej Elektrowni przemaszerował uroczysty pochód, w którym uczestniczyły poczty sztandarowe, myśliwi z psami i sokołami oraz zaproszeni goście, również z Włoch z zaprzyjaźnionego miasta Brembate di Sopra. W Starej Elektrowni gości powitała Jolanta Andruszkiewicz, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej, a uroczystość oficjalnie otworzył burmistrz miasta Hubert Betlejewski. W swoim przemówieniu wspomniał, że w organizacje festiwalu włożył duży wkład były burmistrz miasta Jerzy Bauer.

Podczas ceremonii otwarcia wręczono odznaczenia łowieckie przyznane przez Kapitułę Odznaczeń Łowieckich Polskiego Związku Łowieckiego oraz Koła Łowieckie "Bekas". Srebrny Medal Zasługi Łowieckiej otrzymał Paweł Tymiński, Brązowy Medal Zasługi Łowieckiej wręczono Wojciechowi Krysińskiemu, a Gabriela Łakomik-Kaszuba została odznaczona odznaką "Za zasługi dla łowiectwa".

Medal "Za zasługi dla Koła Łowieckiego Bekas" otrzymali:
- Rafał Kowalczyk - radny Sejmiku Mazowieckiego, były wójt gminy Wąsewo
- Jerzy Bauer - starosta ostrowski, były burmistrz miasta Ostrów Mazowiecka
- ks. Krzysztof Knajp
- Jerzy Antosiewicz - emerytowany leśniczy Leśnictwa Czary
- Krzysztof Mielnikiewicz - członek warszawskiego Oddziału Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej

Eugeniusz Ochnio i Jerzy Bauer otrzymali medale "Poloniae Culturae Venationis Bene Merenti" ("Zasłużony dla polskiej kultury łowieckiej") od przedstawicieli Kapituły Zakonu Orderu Złotego Jelenia.

Otwarcie wystawy Andrzeja Wierzbieńca "Nie tylko rykowisko" miało nowatorską formę z okolicznościowymi fanfarami zespołu "Babrzysko" oraz prezentacją ryku byka. W ramach konferencji popularno-naukowej "Kultura, ochrona przyrody, zrównoważony rozwój - fundamentami nowoczesnego myślistwa i łowiectwa , prowadzonej przez dr. hab. Pawła Nasiadkę, wystąpiło czterech prelegentów, omawiających różne aspekty łowiectwa, przyrody i etyki w fotografowaniu zwierząt.

Andrzej Wierzbieniec upodobał sobie fotografowanie przyrody i dzikich zwierząt. Prace posiadają charakter poznawczy i walor artystyczny. Na jego fotografiach zwierzęta stanowią fragment rzeczywistości, którą odkrywamy wchodząc do lasu. Andrzej Wierzbieniec, znany z zamiłowania do fotografowania przyrody i dzikich zwierząt, zaprezentował prace, które ukazują naturę w jej najbardziej autentycznym wydaniu. Jego fotografie nie tylko dokumentują, ale także artystycznie przedstawiają zwierzęta w ich naturalnym środowisku, pozwalając odbiorcom na odkrywanie tajemnic lasu. Prelegent omówił etykę w fotografii przyrodniczej w referacie podkreślając znaczenie odpowiedzialnego podejścia do fotografowania dzikiej przyrody.
REKLAMA


Krzysztof Kadlec z zespołem "Babrzysko" zaprezentowali rys historyczny muzyki myśliwskiej - od czasów Jana hr. Ostroga do czasów współczesnych.
Wystąpienie dr. hab. Pawła Nasiadki "Wilk syty, jeleń cały i nikt nie protestuje czyli od przybytku aż głowa boli" poruszało trudne tematy przemian w przyrodzie oraz potrzeby wypracowania porozumienia między środowiskiem myśliwych i aktywistów ekologicznych.

Konferencję zakończyła prezentacja Krzysztofa Mielnikiewicza przybliżająca sylwetkę Henryka Gosiewskiego - wybitnego ostrowskiego myśliwego i leśnika, byłego nadleśniczego, podkreślając jego wkład w rozwój łowiectwa i ochrony przyrody.

W ramach pikniku myśliwskiego na placu przy Starej Elektrowni prezentowano różnorodne wyroby związane z łowiectwem, prowadzono konkursy i oferowano degustacje wyrobów z dziczyzny, zorganizowano punkt zabaw dla dzieci oraz możliwość wysłania pamiątkowej korespondencji na przygotowanym przez Pocztę Polską stoisku. Uczestnicy mogli także pozować do zdjęć z ptakami łowczymi i psami myśliwskimi.

Po zakończeniu konferencji, w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej otwarto wystawę "Psy na starych pocztówkach ze zbiorów Gabrieli Łakomik-Kaszuby", prezentującą ponad 250 pocztówek.

Oprawę muzyczną festiwalu zapewniły zespoły "Babrzysko" oraz Zespół Pieśni i Tańca "BezWianka", które wystąpiły z koncertami muzyki łowieckiej i tańcami ludowymi.

Ostatnim punktem programu był pokaz ptaków łowczych i psów polskich ras myśliwskich. Janusz Sielicki przedstawił historię polowań z udziałem ptaków drapieżnych: sokoła wędrownego, raroga i białozora. Gabriela Łakomik-Kaszuba zaprezentowała różne rasy psów myśliwskich: spaniele, charty, ogary i gończe.

Podsumowując II Festiwal Kultury Łowieckiej, burmistrz Hubert Betlejewski podziękował wszystkim gościom za przybycie i zainteresowanie kulturą łowiecką, podkreślając znaczenie takich wydarzeń dla społeczności lokalnej. Festiwal był doskonałą okazją do zgłębienia tajników myślistwa, a także do wspólnego świętowania i integracji mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej.
Wystawa "Nie tylko rykowisko" Andrzeja Wierzbieńca oraz towarzysząca jej konferencja popularno-naukowa stanowiły doskonałe połączenie sztuki, edukacji i historii łowiectwa.

Wydarzenie nie tylko przyciągnęło miłośników przyrody i myślistwa, ale także dostarczyło uczestnikom głębokich refleksji na temat etyki, ochrony przyrody i zrównoważonego rozwoju. Dzięki takim inicjatywom, Ostrów Mazowiecka umacnia swoją pozycję jako miejsce, gdzie kultura i przyroda spotykają się w harmonii.



Zobacz również

Audycja muzyczna "Świat Opery" dla ostrowskich dzieci w Starej Elektrowni (zdjęcia)

25 maja 2024, Miasto Ostrów Mazowiecka, red. Elżbieta Krajewska

Artyści z filharmonii łomżyńskiej przedstawili dzieciom fascynujący świat opery.

Czwarta edycja "Kramu dla Mam" z okazji Dnia Matki w Środowiskowym Domu Samopomocy w Ostrowi Mazowieckiej (zdjęcia)

25 maja 2024, Elżbieta Krajewska

Wydarzenie przyciągnęło licznych uczestników, oferując szeroką gamę atrakcji i warsztatów.

Peregrynacja Relikwii Błogosławionej Rodziny Ulmów w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP (zdjęcia)

21 maja 2024, Elżbieta Krajewska

Uroczystości w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Ostrowi Mazowieckiej związane z Relikwią Błogosławionej Rodziny Ulmów.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku

Al. Kilińskiego 12
09-402 Płock

Dajemy więcej! Otwórz drzwi do swojej kariery!

Tawerna Akropolis

ul. Małkińska 143
07-300 Ostrów Mazowiecka

Spróbuj greckiej kuchni !

SALON FIRMOWY FABRYKI MEBLI FORTE S.A.

ul. Biała 1
07-300 Ostrów Mazowiecka

Mocna strona Twojego mieszkania

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]