Dalsze zmiany legislacyjne
Przyjęta przez Sejm ustawa zakłada przesunięcie daty rozpoczęcia obowiązywania Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Aby jednak dać przedsiębiorcom więcej czasu na zapoznanie się z nowymi regulacjami oraz przeprowadzenie rzetelnych konsultacji, Ministerstwo Finansów zdecydowało się na podzielenie prac legislacyjnych na dwie części.
W drugim etapie legislacyjnym Ministerstwo Finansów planuje przedstawić propozycje uproszczeń związanych z wdrożeniem KSeF oraz etapowe wprowadzenie obowiązkowej e-faktury:
- od 1 lutego 2026 dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z podatkiem) przekroczyła 200 mln zł w 2025 roku.
- od 1 kwietnia 2026 dla pozostałych przedsiębiorców.
KAS przygotowana do wsparcia przedsiębiorców
Przesunięcie terminu oznacza, że przedsiębiorcy mają więcej czasu na przygotowanie się do obowiązkowego KSeF. Obecnie proces wystawiania faktur nie ulega zmianie, a przedsiębiorcy mogą nadal korzystać z dotychczasowych narzędzi.
Ministerstwo Finansów zachęca jednak przedsiębiorców, zwłaszcza mniejszych, do wykorzystania dodatkowego czasu na zapoznanie się z darmowymi narzędziami takimi jak Aplikacja Podatnika i e-mikrofirma. Wkrótce ma być również dostępna Aplikacja Mobilna KSeF, umożliwiająca wystawianie podstawowych faktur w KSeF, ich korekt oraz podgląd faktur wystawionych i otrzymanych w systemie.
- Przygotowaliśmy merytorycznie około tysiąca pracowników w lokalnych Urzędach Skarbowych. Już teraz są oni gotowi pomagać przedsiębiorcom w korzystaniu z przygotowanych przez nas aplikacji. Jeśli ktoś będzie chciał zobaczyć jak one działają i przekonać się czy spełniają jego oczekiwania i potrzeby, to dostanie indywidualne wsparcie w tym zakresie. Po wakacjach zaczniemy też specjalne szkolenia. Dodatkowo, od stycznia 2025 r. zostanie również uruchomiona specjalna infolinia Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dla spraw związanych z KSeF - zapowiada Marcin Łoboda, szef Krajowej Administracji Skarbowej.
Przedsiębiorcy mogą w każdej chwili odwiedzić Urząd Skarbowy, aby uzyskać informacje na temat działania systemu, korzystając z pomocy pracowników urzędów. Aby uniknąć kolejek, warto umówić się na wizytę na konkretny dzień i godzinę poprzez formularz na stronie internetowej. W formularzu można dodać komentarz, wskazując, że tematem spotkania jest uzyskanie informacji na temat KSeF.
Zdjęcie poglądowe. Źródło: Pexels/Jakub Zerdzicki
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.