W jednym przypadku wykryto uchylenia od normy. W wodociągu Gmina Stary Lubotyń (daw. Gniazdowo - Lubotyń-Kolonia - Podbiele), w gminie Stary Lubotyń, woda została oceniona jako "warunkowo przydatna do spożycia przez ludzi". Przyczyną tego były przekroczenia dopuszczalnych wartości jonu amonowego oraz zawartości żelaza, a także podejrzenia co do mętności wody.
Dopuszczalna norma jonu amonowego w wodzie przeznaczonej do spożycia wynosi 0,5 mgNH4+/l. Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, jon amonowy jest ważnym wskaźnikiem zanieczyszczeń wód powierzchniowych i płytkich wód gruntowych, często związanych z działalnością rolniczą, bytowymi ściekami oraz odciekami ze składowisk odpadów. Wykrycie podwyższonego poziomu jonu amonowego w wodzie może wskazywać na obecność tych zanieczyszczeń i wymaga natychmiastowej interwencji w celu ustalenia źródła oraz jego eliminacji.
Według obowiązujących przepisów maksymalna zawartość żelaza w wodzie wynosi 0,2 mg/l. Podwyższony poziom żelaza jest zjawiskiem powszechnym w przypadku źródeł podziemnych, ponieważ żelazo łatwo przenika do wody ze względu na swoje naturalne występowanie w warstwach geologicznych. Problemy mogą także wynikać z obecności żeliwnych elementów konstrukcyjnych czy instalacji wodociągowych. Choć żelazo samo w sobie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, jego nadmiar może wpływać na smak i zapach wody oraz powodować osady w instalacjach wodociągowych.
Wysoka mętność może świadczyć o obecności cząstek stałych, mikroorganizmów czy zanieczyszczeń organicznych. Choć sama mętność nie zawsze oznacza obecność szkodliwych substancji, jej podwyższone poziomy mogą wpływać na estetyczne i organoleptyczne właściwości wody.
Źródło zdjęcia: PSSE Ostrów Mazowiecka
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.